Милан Ђукић: Предузеће је сервис за сигурну и поуздану дистрибуцију гаса
До пре нешто више од три године „Нови Сад гас„ је био друштвено предузеће с друштвеним капиталом, а од 2020. године власник капитала је Република Србија.
Променом облика својине, организовања и правне форме за „Нови Сад гас”, указује директор овог предузећа Милан Ђукић, почела су нова времена.
- Предузеће је било заиста друштвено, мало пажње поклањало се законским обавезама у погледу основне делатности - дистрибуција природног гаса, јавно снабдевање и управљање дистрибутивним гасним системом - каже Ђукић. - Након успостављања нове организације, уведене су нове процедуре и сада имамо предузеће које је сервис за сигурну и поуздану дистрибуцију природног гаса у Новом Саду, као и у општинама Сремски Карловци, Беочин, Бачка Паланка, Бачки Петровац и Мали Иђош.
Уложени труд се исплатио и од преузимања предузећа до данас видљива су знатна побољшања у свим сегментима рада - смањене су крађе гаса и губици на мрежи, боља је наплата гаса, мрежа се реконструише...
Реконструкција мреже у Сремској Каменици
У Сремској Каменици, у којој је 1976. године и настао „Нови Сад гас”, изграђена је и прва гасоводна мрежа. Она је сада дотрајала, губици су велики и у току је рекоструција дистрибутивне гасне мреже. По речима Милана Ђукића, реконструкцијом ће бити убрзана и олакшана могућност прикључења на гасну мрежу, а приликом евентуалних хаварија и оштећења санације ће бити једноставније јер ће све моћи да се уради без искључења комплетне мреже.
- Прошле године замењен је цевовод у Железничком насељу, у дужини од 4,3 километра и изграђени су прикључци за 245 објекта - истакао је Ђукић. - У овом насељу је предвиђена изградња унутрашње гасне инсталације за објекте где је померен гасни прикључак, а од јесени ове године планира се употреба полиетиленског гасовода. Планирана је и реконструкција гасовода у насељу Марко Орешковић - где ће бити замењене челичне цеви полиетиленским у дужини од око 6 километара и 44 гасна прикључка.
Хаварија готово свакодневна
- Само у току 2022.године евидентирали смо 319 оштећења гасовода, што значи да смо готово сваког радног дана имали по једну хаварију - каже Милан Ђукић. - Срећом, хаварије су саниране без последица и по животе људи и имовину. Највеће су биле у Ветернику и Петроварадину, а оба пута је копано у зони гасовода. Због тога скрећемо пажњу и инвеститорима и грађанима да нас, уколико раде у зони гасовода, обавесте и затраже надзор. Наглашавам да је природни гас опасан, увек запаљив, а у већој концентрацији експозиван и опреза никад доста.
- Пре четири године, губици на мрежи били су 4,73 посто, што је готово 2,5 пута више од законом дозвољеног процента. Упорним радом на мрежи, мерно регулационим станицама, те откривањем и спречавањем крађе гаса губици су из године у годину смањују - 2020. на 3,95 посто, 2021. - 3,67 посто, а на крају прошле године губици су сведени на 2,08 посто, што је готово у потпуности у складу с законским максимум.
По његовим речима, смањење губитака значи и откривање и спречавање крађе гаса, а тиме се знатно подиже поузданост и безбедност снабдевања. Он истиче да је од 2019. године, у сарадњи с Министарством унутрашњих послова и Основним јавном тужилаштвом у Новом Саду и другим општинама где је „Нови сад гас” дистрибутер, сваке године откривано по, у просеку, 20 крађа гаса, које су изведене уз помоћ стручних лица и на које су потрошачи гаса свесно пристали како би избегли плаћање гаса или умањили рачун.
- Тај посао је настављен и ове године и до сада је већ откривено 12 нових случајева и то претежно у приградским насељима. Апелујем на грађане да то не раде и поручујем онима којима се нуде преправке на мерним уређајима или онима који су на то већ пристали да ће бити отривени и да не постоји ниједан начин крађе гаса који нам је непознат. Сваки мерач на коме је било шта незаконито урађено скида се с мреже, полиција и тужилаштво прикупљају доказе, потрошач остаје без прикључка за гас, предмет иде у кривични поступак, а онај који је ухваћен у крађи мора да надокнади цео износ за гас који је трошен незаконито. Зато и питање да ли се све то исплати и сигуран сам да је одговор не - рекао је Ђукић.
„Нови Сад гас„ је, свакако уз ЈП „Србијагас” један од највећих дистрибутера природног гаса у Србији. Иако се то знало, прецизан број потрошача веома дуго је био непознат, али је, ванредним пописом, који је трајао готово годину и по дана, утврђен стваран број потрошача.
- У ову годину ушли смо с 65.453 потрошача, од којих је 95 одсто или њих 62.215 физичких лица. Наши потрошачи су ревносни у плаћању својих обавеза јер је, на бази фактурисаних потраживања, прошле години проценат наплате за грађанство био изнад 95 одсто, а за привреду нешто преко 90 посто. Томе је, свакако, допринео и савремени, напредни систем очитавања уређајима с ГПС локацијом и фотографијом мерног места, али и даљинско очитавање и мерење, који имплементирамо већ две године. Ради се о систему „Ло-Ра”, који ради на МТС платформи. Даљински очитавамо потрошњу 4.100 потрошача, а биће их и више јер се приликом замене мерача постављају нови, с даљинским очитавањем.
По његовим речима, потрошачи могу само пријавити стање на мерачима, и то на телефоне 021/6411-900 или 021/6413-900 опција 3, преко мобилног теелфона на број 066/330 010, али и преко вибера слањем фотографије мерног уређаја. Нови „Дежурни телефон” за хитне интервенције - хаварије је 066/330 090
Д. Млађеновић