Стара кланица постаје споменик културе
ЗРЕЊАНИН: Стара кланица са управном зградом, у Улици Тоше Јовановића у Зрењанину, ускоро би могла да постане заштићени споменик културе.
Наиме, Завод за заштиту споменика културе Зрењанин је покренуо процедуру како би се заштитило ово вредно културно-градитељско наслеђе. Стара кланица се данас налази у приватном власништву, па су позвани власници, корисници, али и остале заинтересоване институције да дају своје мишљење о овом предлогу.
Стара градска кланица у Зрењанину један је од препознатљивих градских објеката. Изграђена је 1913. године у стилу сецесије, према пројекту архитекте Ласла Секељија, а инвеститор је био град Велики Бечкерек. Комплекс старе градске кланице обухвата простор омеђен улицама Тоше Јовановића, Ђуре Јакшића и обале Бегеја. У склопу комплекса из 1913. године је некадашња управна зграда – данас обданиште.
– Ласло Секељи је архитекта који је у највећој мери заслужан за данашњи изглед Темишвара. У Великом Бечкереку, данашњем Зрењанину, пројектовао је један од највреднијих индустријских комплекса у граду, а то је стара градска кланица. У питању је модерно конципирано и естетски успело архитектонско решење које је и данас, иако не служи у своје првобитне сврхе, једна од најупечатљивијих визура леве обале Бегеја – наводи историчарка уметности Весна Каравида, из Завода за заштиту споменика културе Зрењанин.
Осим кланице, предвиђено је да за споменике културе буду утврђени и Капела Рогендорф на католичком гробљу у Банатском Двору, Немачка евангеличка црква у Лазареву и Словачка евангеличка црква са парохијским домом у Улици цара Душана у Зрењанину. Сви који имају неке сугестије, предлоге или примедбе, могу их послати на адресу Завода у наредних месец дана.
Секељи је у октобру 1909. године, на позив градске управе, стигао у Бечкерек да се упозна са локацијом и основним захтевима око будућег пројекта градске кланице. С обзиром на то да је Секељи у више градова са великим успехом сазидао објекте ове намене, одустало се од расписивања конкурса, те је архитекти овај посао директно поверен, а објекти су изграђени 1913. године.
– Градска кланица у Зрењанину је у великој мери задржала свој првобитни изглед, упркос каснијим доградњама и мањим трансформацијама. Хале, радионице, фабрика леда и остали објекти овог бегејског комплекса организовани су симетрично. Ефекат укупне визуре и оригиналног дизајна, линија кровова, фасада и венаца била је динамична и хармонична композиција. Визурама доминира масиван призматични торањ, док је складна управна зграда са симетрично постављеним мезанином, у којој је данас смештен дечји вртић, стајала издвојено – објашњава Весна Каравида.
Ж. Балабан