Тема "Дневника": Искуства Основног јавног тужилаштва о признању кривичног дела
Статистика Основног јавног тужилаштва у Новом Саду последњих неколико година показује да постоји тежња да се увек разматрају могућности закључења споразума о признању кривичног дела у предметима у којима има простора за то.
Бројке говоре да је 2019. године закључено 247 споразума, колико отприлике и претходних година, односно у просеку сваког радног дана по један, али у следеће две су мањи бројеви због пандемије коронавируса. Ове године је, до сад, закључено око 90 споразума.
Лепеза закључивања споразума је шаролика, за сва кривична дела из надлежности овог тужилаштва, а могуће их је је закључити с истом особом и у више наврата. Присутна су дела из области безбедности јавног саобраћаја, кривичних дела против имовине, против живота и тела, против слобода и права човека и грађанина, против здравља људи и слично.
- С обзиром на то колики је број предмета и извршилаца, као и на надлежност Основног јавног тужилаштва, споразуми о признању кривичног дела олакшавају поступање, знатно убрзавају и скраћују трајање кривичног поступка, а наравно то иде у прилог економичности, ефикасности и смањењу трошкова - каже за “Дневник” заменик основног јавног тужиоца Станислава Коларски. - Суштински се све окончава на два рочишта. То тече врло брзо, а обично се окончава за мање од месец дана. Прво рочиште је код тужиоца приликом преговарања и закључења и друго пред судом при одлучивању о споразуму. Предлоге за закључење споразума могу дати и јавни тужилац и окривљени или бранилац.
Иначе, споразум о признању кривичног дела је један од института кривично-процесног права предвиђен Закоником о кривичном поступку који закључују јавни тужилац и окривљени. Може се закључити до завршетка главног претреса, а закључује се у писаној форми.
- Обавезни елементи споразума прописани су Закоником о кривичном постпуку. Процедура подразумева најпре преговарање о свим битним елементима споразума, између окривљеног и његовог браниоца с једне стране и тужиоца с друге. Он мора да садржи чињенични опис кривичног дела, правну квалификацију, признање окривљеног да је учинио кривично дело, затим део који се односи на врсту и висину кривичне санкције, део који се односи на имовинско-правни захтев оштећеног и трошкове поступка и на крају део који се односи на одрицање од права на жалбу - наводи наша саговорница.
Споразум фактички значи да окривљени прихвата да му је право на суђење ограничено у смислу редовног судског поступка, а самим тим му је ограничено и право на жалбу, осим таксативно набројаних малобројних случајева које закон прописује.
Заменик тужиоца Коларски објашњава да након преговарања, уколико постоји сагласност обе стране у погледу свих битних елемената споразума, прелази се на само закључење споразума у писаном облику, а након његовог закључења он се доставља суду који о споразуму одлучује.
- Битно је нагласити да од почетка преговарања окривљени мора имати браниоца, те уколико га није сам ангажовао, поставља се бранилац по службеној дужности. Приликом одлучивања о споразуму суд заказује једно рочиште на којем није дозвољено приуство јавности, односно на њему приуствују само бранилац, окривљени и јавни тужилац и суд на том рочишту доноси одлуку о споразуму - каже Станислава Коларски.
Иначе, суд веома ретко одбија споразуме, 2019 године била су два одбачена и један одбијен, а и наредних година их није било више. Ове године није било ни једних ни других, те су ове врсте одлука суштински на нивоу статистичке грешке.
- Морам да нагласим да се врста и висина кривичне санкције, па и када су у питању кривичне санкције изречене испод законског минимума, одмеравају искључиво у оквирима прописаним законом, због тога што има неких погледа да споразум представља погодност за окривљеног испод граница законом прописаних за одмеравање казне, што никако није случај. Могућност ублажабавање казне постоји у тачно одређеним случајевима и оквирима, а за поједина кривична дела, таксативно набројана, постоји законска забрана ублажавања казне. Исто важи и у случајевима такозваног поврата, ако је неко већ осуђиван за истоврсно кривично дело, забрањено је ублажавати казну. Суд је ту да провери да ли је казна одмерена у границама које прописује закон - каже заменик тужиоца Станислава Коларски.
Постоје три врсте одлука, пресуда којом суд прихвата споразум, или решење којим се споразум одбацује или се одбија. Опет, у закону постоје таксативно набројани разлози када ће суд одбацити споразум, а то је случај када споразум не садржи све оне поменуте обавезне елементе или када уредно позван окривљени није дошао на рочиште без оправдања изостанка, што се може посматрати као одустанак окривљеног од закључења споразума. С друге стране, суд одбија споразум из разлога такође таксативно наведених у закону.
Станислава Коларски на крају додаје да се у споразумима, уз кривичну санкцију, изричу и мере безбедности када постоји могућност, или када је њихово изрицање обавезно. На пример, такав је случај за кривично дело тешко дело против безбедности јавног саобраћаја, за које закон прописује обавезно изрицање мере безбедности забране управљања моторним возилом одређене категорије. Такође, споразумом се може предвидети изрицање и других мера безбедности, као што су, на пример, обавезно лечење алкохоличара и наркомана. Такође, може се одузети и имовинска корист прибављена кривичним делом.
М. Вујачић