Гутереш: Што пре да ИАЕА посети нуклеарку Запорожје
ЊУЈОРК: Генерални секретар Уједињених нација Антонио Гутереш позвао је данас да експерти Међународне агенције за атомску енергију (ИАЕА) посете нуклеарну електрану Запорожје што је пре могуће.
"Поздрављам што је изражена подршка таквој мисији и позивам да се то догоди што је пре могуће", рекао је Гутереш на састанку Савета безбедности УН, преноси агенција РИА Новости.
Генерални секретар УН је изразио озбиљну забринутост због ситуације у нуклеарки Запорожје.
"Свака акција која би могла да угрози безбедност нуклеарне електране је једноставно неприхватљива. Свака даља ескалација ситуације могла би да доведе до самоуништења", казао је Гутереш.
Како је истакао, мора да се осигура безбедност нуклеарне електране и да јој се "врати цивилни статус".
Русија је тражила да Савет безбедности Уједињених нација данас расправља о ситуацији у вези са нуклеарном електраном Запорожје.
То је највећа европска нуклеарка, која је од марта под контролом руских снага, налази се близу линија фронта, а последњих недеља је била изложена поновљеном гранатирању, што је изазвало страх од нуклеарне катастрофе.
Украјина и Русија међусобно се оптужују за гранатирање подручја око нуклеарке.