ДНЕВНИК У СТЕПАНОВИЋЕВУ Живот на селу је чиста љубав
Кроз маглу мекане априлске кише недавно смо дали шансу Степановићеву, насељу на свега двадесетак километара од Новог Сада, да нас опет упозна са својим ликом и делом, али признаћемо, познајемо му и боље дане.
Тако су, уместо заглављени у атарском блату, мештани углавном били заглављени у кућама или канцеларијама, зависи како се ко у животу снашао, па је тако и нама преостало да се зарад свог посла сналазимо и довијамо у овом месту како знамо и умемо. И можемо.
Тако су меланхолија и неко необично сивило освојили Степановићево и наизглед оборили село које носи име по непокосивом војводи, а од малобројних мештана чујемо да киша није једини кривац што од око 2.100 људи једва нађосмо њих неколико.
- Ко може себи да приушти да купи стан у Новом Саду и да тамо живи, тако и уради, а остали који нам одлазе углавном иду у Аустрију, Немачку па тамо или решавају папире или на три месеца чувају бабе, малтеришу, крече - прича нам матичарка из Месне канцеларије Степановићево Весна Рончевић, присећајући се како је некада и она имала више посла. - Ми немамо овде ресторане, па се млади углавном венчавају у граду, што разумем, желе да имају леп амбијент. Од почетка године имала сам десет венчања, а овде се узимају они који немају много новца, па дође њих десетак, или ако је нешто хитно, због папира, ако путују у иностранство или је беба на путу. У сваком случају, свако има своју муку.
Неко би помислио да близина града може да допринесе околним селима тако што се људи неће одсељавати, али ако неко живи у Степановићеву, а треба му бар сат времена вожње приградским аутобусом до Новог Сада да би отишао на посао, онда је и разумљива одлука да себи уштеде протраћено време у саобраћају.
- Има и оних који путују на посао, њих тридесетак рецимо, али неко ко може да приушти себи да купи стан и да не путује, тако и уради. Ја сам путовала за град, знам шта је, мораш устајати раније, у путу дневно проведеш три сата. Било би нам лакше да направе пут од Танкосићева у Кисачу па до нас, јер сваки аутобус иде донде па се враћа до центра Кисача и онда овамо... Било би добро и кад бисмо имали и више линија, нарочито викендом, јер тад као да смо одсечени од света - појашњава нам Рончевић и додаје да је било чак и речи да ће добити прикључак на аутопут, што би, између осталог, можа створило прилику за изградњу индустријске зоне, привукло неке инвеститоре, а самим тим и задржало младе у селу.
Ко има воље и могућности, ништа није далеко
Упркос тмурном дану, центар Степановића је ипак направио шаролику слику захваљујући цвећарици која ради кад је сезона продаје одређених врста биља. Власници су задовољни послом како ферцера, а за само село кажу да се доста променило од периода кад су били деца.
- Променило се много, пре свега доста је младих отишло одавде, а мене је задржала баш љубав према селу, једноставно не волим град и нисам се покајао - каже нам Милош Комар, ког смо затекли како уноси цвеће у радњицу да се не би натопило кишом и изломило на ветру. - Имамо овде све што нам је потребно за живот. Близу смо граду, аутобуска веза је одлична, а имамо све што имају и они тамо. Искрено, не видим ни једну ману што смо близу Новог Сада, једино то да се тамо више ствари дешава, за децу је већа могућност него код нас, јер у Степановићеву имамо фолклор, yudo, фудбал и то је то, можда још неке секције у школи, а у граду је избор већи. Али, некоме ко с Насеља иде до центра, временски му треба скоро исто колико и нама. Само је питање ко колико има времена и воље, али и могућости...
С друге стране, добра је ствар што им сада граде брзу пругу, чемо се мештани Степановићева и те како радују, будући да су одувек били редовни путници.
- Оно што је нама свима најважније јесте да смо добили канализацију и пречистач, и све добро функционише - задовољна је наша саговорница. - Средили су нам Дом културе и сад чекамо да га напуне и да почне да се користи. Проширили су нам Улицу Солунских добровољаца и сад кола могу да се мимоилазе. Такође, озелењавају нам место, направили су ново дечје игралиште у дворишту вртића.
И, без обзира на то колико живот на овако неком месту има предности, Рончевић наглашава да све то јесте лепо, али да мора много да се ради - у башти, дворишту, испред куће, у кући... и све то мимо радног времена.
- Има оних који су из града дошли овде, купили кућу, нису се снашли и сад хоће да је продају и да се врате. Ја кажем да је живот на селу чиста љубав! А као што волим да ми је испред куће лепо и чисто, тако волим и овде на улици и није ме срамота што почистим, покупим смеће и средим тротоар - каже матичарка, тврдећи да јој је у Степановићеву најлепши вртић јер врви од деце која су живот и дају најбољу енергију селу.
Текст и фото:
Леа Радловачки