overcast clouds
15°C
20.09.2024.
Нови Сад
eur
117.058
usd
105.2585
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Старији плаћају кешом из страха и опрезности

28.02.2022. 12:25 12:27
Пише:
Извор: pixabay.com

НОВИ САД: Степен коришћења платних картица у Србији се креће између 50 и 60 одсто, сматра се да их највише користе млади и људи средњих година. То што старији избегавају картице приписује се, пре свега, њиховој навици да плаћају кешом, али и опрезности.

Генерални секретар Удружења банака Србије Владимир Васић каже да за разлику од младих који су рођени са технологијама и којима је природно да плаћају онлајн, старији нове технологије прихватају теже, а имају и неоправдану бојазан од њих, изражену, рецимо, кроз страх да ће им банкомат "прогутати" картицу.

И уредник портала "Каматица" Душан Узелац, као први разлог малог коришћења картица и онлајн плаћања старијих наводи њихову навику да плаћају готовином, али истиче и да је битан разлог то што је код нас терет доказивања уплате и даље на страни платиоца.

"То значи да када вам, рецимо, за одређено време стигне да нисте платили неки комунални рачун, онда грађани морају да доказују да јесу, а не комунална предузећа да нису и зато људи воле да за случај таквих проблема, који се дешавају, имају код себе папирни доказ са печатом да су платили", каже Узелац за Танјуг.

Владимир Васић истиче да би и банкари требало да се потруде како би старији више користили предности електронског плаћања јер, како каже, за време ковид пандемије смо се уверили да старији умеју и могу да користе нове технологије.

"Они су тада, у сврху комуникације, овладали вајбером, вац апом, скајпом, што значи да им нове технологије, ипак, нису увек стране", наводи Васић.

А предности коришћења картица и онлајн плаћања су, према његовим речима, вишеструке.

"Прво људи добију више слободног времена. Ја сам тим фактором убедио своје родитеље да пређу на онлајн плаћање, рекавши им да ће тада имати више времена за себе и своје унуке", рекао је за Танјуг Владимир Васић.

Као следећу предност наводи доступност, односно чињеницу да се картицом може плаћати увек, и у земљи и у иностранству, затим сигурност.

"И Народна банка Србије је системом QR кода омогућила да се подаци не прекуцавају и да нема бојазни од погрешног укуцавања великих и малих слова и слично", наводи он.

Оцењује и да је неоправдан и страх старијих да ће им банкомат "прогутату" картицу.

"Ја сам неко ко у 99 одсто случајева користи картицу и никада ми се није догодило да ми картица остане у банкомату", каже Васић.

Душан Узелац сматра да старији електронско плаћање мање користе не зато што не умеју, него зато што неће.

То, према његовим речима, важи и за банкомате јер немају поверења у њих.

Брзина плаћања, која се обично узима као прва и највећа предност онлајн плаћања, према оцени Душана Узелца, најстаријима није толико битна.

"За њих чекање није велика цена јер они времена имају. С друге стране, чекање у реду за њих је својеврстан социјални моменат интеракције. Они, углавном, немају новца да се са пријатељима друже у кафићу, него се са другим људима испричају чекајући у реду", каже он.

 

 

Картице се све више потежу

Најновија истраживања показују да онлајн плаћања преко интернета користи 83 одсто испитаника у Србији, што је за 22 одсто више у поређењу са годином пре почетка пандемије.

Студија МастерИндекса је показала да су први избор корисника и даље домаће онлајн продавнице - 54 одсто, те да је поверење у безбедност онлајн куповине порасло у односу на prеthodnu годину и износи 55 одсто.

Од 83 одсто испитаника који онлајн плаћања користе редовно, 13 одсто њих плаћа онлајн барем једном недељно, док 41 одсто користи онлајн плаћања на месечном нивоу, а 46 одсто њих једном или неколико пута годишње.

Аутор:
Пошаљите коментар
У Србији расте број корисника онлајн плаћања

У Србији расте број корисника онлајн плаћања

17.02.2022. 12:53 12:56