Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Оптужени проглашени кривим за убиство Ћурувије

02.12.2021. 15:07 16:57
Пише:
Фото: freeimages.com, ilustracija

БЕОГРАД: Посебно одељење Вишег суда у Београду (Специјални суд) прогласило је кривим четворицу некадашњих припадника државне безбености (ДБ) кривим за учешће у убиству новинара и власника "Дневног Телеграфа" Славка Ћурувије 11. априла 1999. године.

Председница судског већа Снежана Јовановић саопштила је на почетку објаве пресуде да су чланови трочланог судског већа већином гласова донели одлуку да се оптужени за ово убиство "оглашавају кривим" и наставила читање изреке пресуде, након чега ће објавити казне на које их осуђује, а потом и образложење.



Због подстрекавања на убиство, кривим су проглашени тадашњи шеф ДБ-а Радомир Марковић и шеф београдског центра ДБ-а Милан Радоњић, док су као саизвршиоци убиства кривим проглашени бивши оперативац београдског центра Ратко Ромић и припадник резервног састава ДБ-а Мирослав Курак који је у бекству, па му је пресуда изречена у одсуству.



Ово је друга првостепена пресуда, а првом, која је укинута, били су осуђени на укупно 100 година затвора.



Марковић није привођен из затвора у Пожаревцу "Забела" по сопственој жељи да не присуствује изрицању пресуде.



Изрицању пресуде присуствује председник Комисије за истраживање убиства новинара Веран Матић.

Суд: NN лице убило Ћурувију, оптуженима 100 година затвора



БЕОГРАД: Посебно одељење Вишег суда у Београду (Специјални суд) осудило је данас на укупно 100 година затвора четворицу некадашњих припадника државне безбености (ДБ) због учешћа у убиству новинара и власника "Дневног Телеграфа" Славка Ћурувије 11. априла 1999. године.



Ћурувију је и према новој пресуди убило NN лице док су му ДБ-ови дали логистичку подршку.



Ову пресуду је донело трочлано судско веће Снежане Јовановић већином гласова.



Због подстрекавања на тешко убиство на по 30 година затвора поново су на исте казне осуђени су тадашњи шеф ДБ-а Радомир Марковић и шеф београдског центра ДБ-а Милан Радоњић, док су као саизвршиоци у тешком убиству на по 20 година затвора осуђени бивши оперативац београдског центра Ратко Ромић и припадник резервног састава ДБ-а Мирослав Курак који је у бекству, па му је пресуда изречена у одсуству.



Ово је друга првостепена пресуда, која се изриче након што је прву прошле године укинуо Апелациони суд и наложио да се понови суђење, управо због прекорачења оптужнице увођењем у случај NN лица које се не помиње у оптужници.



У образложењу нове пресуде судија Јовановић је навела да је суд у поновљеном поступку извео исте доказе као и током првог суђења, јер у одлуци Апелационог суда није било налога да се изведу нове чињенице.



Тако је суд утврдио да је NN лице рафалном паљбом из шкорпиона убило Ћурувију у хаустору зграде у којој живи пуцајући му у леђа, док је са њим у друштву била његова пријатељица Бранка Прпа.



Суд је нашао да је и у овом поступку на несумњив начин утврђено чињенично стање - Радоњић је дао писани налог да се Ћурувија прати , да је праћење по његовом налогу обустављено 10. априла, а дан пред убиство настављено по усменом налогу.



С обзиром да су се Ромић и Курак чули телефоном непосредно пред време убиства (ок 16:45), суд је закључио да они нису били један поред другог, због чега је утврдио да је Ћурувију убило NN лице.



“Суд је такође поклонио веру исказу Бранки Прпи”, рекла је судија Јовановић, наводећи да није поклонио веру одбранама оптужених, а што ће детаљно образложити у писаном отпрвку пресуде.



Суд им је као отежавајућу околност ценио чињеницу да су они били припадници службе државне безбедности.



И на нову пресуду Тужилаштво за организовани криминал и одбрана имају право да уложе жалбе Апелационом суду у Београду.



Изрицању пресуде присуствовао је председник Комисије за истраживање убиства новинара Веран Матић.



Марковић по сопственој жељи није привођен на изрицање пресуде из пожаревачког затвора Забела где служи казну од 40 година затвора због учешћа у убиству четири функционера СПО на Ибарској Магистрали 1999. године и убиству Ивана Стамболића 2000. године.



Ромићу и Радпоњићу , који су присуствовали изрицању пресуде, данас је продужен кућни притвор уз електронски надзор.



Четворица оптужених су и после првог суђења били осуђени на укупно 100 година затвора, али је та пресуда укинута одлуком Апелационог суда који је наложио понављање суђења, јер је том пресудом у случај уведено NN лице као непосредни извршилац убиства, што је супротно оптужници.



У оптужиници се тврди да је Ћурувију убио Курак, а да му је саучесник био Ромић, који је, наводно, дршком пиштоља ударио у главу Ћурувијину пријатељицу Бранку Прпу.



Њих су на то, према оптужници, подстакли Марковић и Радоњић.



Тужилаштво тврди да је мотив за убиство било Ћурувијино иступање у домаћој и страној јавности, као и његова критика тадашњег председника СРЈ Слободана Милошевића и његове супруге Мирјане Марковић.



Ћурувија је праћен све до убиства, а нарочито интензивно је праћено његово кретање 10. и 11. априла 1999. године, када је, према оптужници, он ликвидиран у хаустору зграде у Светогорској улици где је живео.



Убијен је између 16:39 и 16:45, док је са њим у друштву била његова пријатељица и очевидац убиства Бранка Прпа у дворшту испред улаза у зграду, где су се налазиле просторије маркетинг службе "Дневног телеграфа".



Прпа од почетка поступка тврди да оптужене не препознаје као извршиоце убиства.

Пише:
Пошаљите коментар