У Дубаију у току меч за првака света Магнус Карлсен – Јан Непомњашчи
Уједињени Арапски Емирати су од 24. новембра до 16. децембра ове године светска престоница шаха, будући да се у њиховом највећем граду Дубаију управо одржава меч за првака света!
Актуелни шампион, Норвежанин Магнус Карлсен, брани титулу против изазивача Јана Непомњашчија из Русије, који је победио на Турниру кандидата започетом 2020. године, у време пандемије коронавируса, и завршеном 2021. Занимљиво је истаћи да Непомњашчи има позитиван скор у класичним партијама против Карлсена! Обојица су рођени 1990. године и три пута су играли класичне партије у јуниорском узрасту, при чему Непомњашчи има две победе и пораз. Двоструки руски шампион славио је против Карлсена и 2011. године на чувеном Тата Стил турниру у Вајк ан Зеу и поново 2017. године на Лондонском шаховском класику. Та чињеница сврстава овогодишњег изазивача у ред оних ретких који могу да се похвале позитивним скором против актуелног шампиона, а то уједно овом мечу и даје посебну драж.
Ипак, у досадашњем току меча није било озбиљнијих прилика да неко од играча поведе. У првој партији беле фигуре водио је Непомњашчи и, након 17 потеза класичне Шпанске партије, размењени су дама, по једна лака фигура и један пешак. Видело се да су оба играча добро припремљена, јер су потрошили свега по тридесетак минута, а оцена компјутера у тој позицији била је потпуна једнакост. Реми је склопљен у 44. потезу понављањем потеза, након опрезне, рововске борбе са обе стране. У другој партији виђено је мало више ватре него на отварању меча. Поново је Карлсен изабрао да у Каталонском отварању жртвује пешака. Чинило се да Непомњашчи као црни није проналазио најјаче потезе и, после 30. потеза, у позицији где црни има квалитет више, а бели јаког скакача на пољу д6 као компензацију, компјутерска оцена је потпуна једнакост. До краја је Карлсен чак имао пешака више у завршници тешких фигура, али у теоретској реми позицији, са пешацима на истој страни, те је реми склопљен у 58. потезу.
Трећа партија донела је већ виђену Шпанску партију, овог пута у потпуности „по вољи“ компјутера, што само сведочи о великој теоретској припремљености оба играча. Непомњашчи је у овој партији утрошио са 25, а Карлсен 76 минута, те се на први дан одмора отишло са не превише интересантних 1,5:1,5. Није било много другачије ни у четвртој партији, у којој је беле фигуре водио Карлсен и то на свој 31. рођендан. Виђена је Руска партија, у којој је од 25. потеза „висио“ вечни шах скакачем – да би га светски првак активирао у 33. потезу. Непомњашчи је до тада потрошио само 35 минута, а Карлсен 72, вагајући да ли му се исплати улазити у ризике, будући да је црни слободњак већ доспео до поља а3. На крају ипак реми, за незанимљивих 2:2 на почетку меча.
Подсетимо, игра се 14 партија, две више у односу на prеthodni меч за првака света, по класичном темпу игре од 120 минута по играчу за првих 40 потеза, затим 60 минута за следећих 20 потеза и још 15 минута до краја партије, са додатком од 30 секунди за сваки одиграни потез, почевши од 61. потеза. У случају нерешеног резултата, шампион ће бити одлучен у продужецима по убрзаном и брзопотезном темпу игре. Наградни фонд износи два милиона долара, од чега ће победнику припасти 60%, ако победи у класичним партијама, док у случају продужетака победник у плеј-офу добија 55%. Забрањено је нудити реми пре 40. потеза.
Припремила: Ива Узелац