Селаковић: Партнерска сарадња Србије и НАТО
БЕОГРАД: Министар спољних послова Никола Селаковић разговарао је са шефом НАТО Војне канцеларије за везу у Београду генералом Томазом Виталеом и захвалио на поштовању војне неутралности Србије, додајући да Србија и НАТО треба да наставе да унапређују партнерску сарадњу.
Селаковић је изразио задовољство међусобним разумевањем и редовним дијалогом Србије и НАТО и поручио да је наша земља заинтересована за даље унапређење партнерске сарадње, наставак политичког дијалога и практичне сарадње у свим областима од заједничког интереса, саопштило је Министарство спољних послова.
Селаковић је подвукао да таквом партнерству посебан допринос даје лични однос председника Александра Вучића и генералног секретара НАТО Јенса Столтенберга.
Шеф српске дипломатије захвалио је на позицији НАТО који поштује војну неутралност Србије и истакао да Србија и НАТО треба да наставе са даљим унапређивањем партнерске сарадње у заједничком интересу - а то је очување мира и стабилности у региону.
Саговорници су указали и на то да се крајем године навршава 15 година од када је Србија постала чланица НАТО програма "Партнерство за мир" и изнели спремност да се тај јубилеј обележи на одговарајући начин.
Такође, додали су да је у току успешна имплементација другог циклуса Индивидуалног акционог плана партнерства (Индивидуал Партнерсхип Ацтион План - ИПАП) Србије и НАТО за период 2019-2021. годину.
Селаковић је нагласио да Србија подржава и високо цени ангажовање Међународних безбедносних снага КФОР на КиМ у спровођењу мандата који је утврђен Резолуцијом СБУН 1244, а који подразумева обезбеђивање стабилног и безбедног окружења и слободе кретања.
Изразио је очекивање да ће снаге КФОР задржати статусно неутрално постављање и проактивно деловати у циљу спречавања било каквог нарушавања безбедносне ситуације на терену.
Министар је указао да је безбедносна ситуација на КиМ и даље веома крхка, да се Срби на КиМ свакодневно суочавају са безбедносним ризицима. Указао је на континуиране претње и нападе на припаднике српске заједнице, њихову имовину, културно, историјско и духовно наслеђе, којих је 96 до сада у 2021. години.
С тим у вези, подсетио је на чињеницу да манастир Високи Дечани и његови монаси још увек морају да буду под сталним обезбеђењем припадника КФОР-а и посебно захвалио припадницима контингента оружаних снага Италије који су од 1999. године ангажовани на обезбеђивању ове средњевековне српске светиње.
Селаковић је саговорника информисао и о стању дијалога Београда и Приштине, напомињући да је наша страна испунила све преузете обавезе, док Приштина више од сто месеци одбија да спроведе све договорено с намером да процес дијалога врати на почетак.