Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Михајловић: Редовно напајање струјом и довод воде у Србији

17.08.2021. 21:27 21:31
Пише:
Фото: mgsi.gov.rs

ВАЉЕВО: Министарка рударства и енергетике Зорана Михајловић изјавила је данас у Ваљеву, након разговора са грађанима, да су напајање електричном енергијом и водоснабдевање највећи проблеми тог града и да ће бити решени заједничким радом Министарства, ‘‘Електродистрибуције“ и локалне самоуправе.

Михајловићева је казала да ће почетком следеће недеље Министарство, „Електродистрибуција" и Град Ваљево јавно објавити списак свих села која немају струју, разлоге зашто је тако, начин на који ће проблем бити решен и рок до када ће све бити завршено.



‘‘Данас смо разговарали са 25 људи, а већина има два основна проблема - напајање електричном енергијом и водоснабдевање. Људи данима немају струју, по месец, два или три немају воду. Много тога је овде само обећавано, а деценијама није ништа завршено’‘ рекла је Михајловићева, наводи се у саопштењу Министарства.



Најавила је да ће почетком септембра поново доћи у Ваљево како би се, каже, уверила у то да надлежна јавна предузећа раде свој посао.



Министарка је казала да је водоснабдевање други проблем који није лако решити и да Градски водовод има много нагомиланих проблема, али да ће држава помоћи.



‘‘Друга ствар која је јако битна је Стубо-Ровни. Следеће године почињу радови и тиме ћемо решити вишедеценијски проблем. ЕУ ће финансирати половину радова, а 50 одсто ће обезбедити држава кроз кредите“, казала је Михајловићева.



Градоначелник Ваљева Лазар Гојковић рекао је да се нада даљој подршци Министарства у решавању проблема које град није у могућности да превазиђе.



‘‘Проблеме смо почели да решавамо, није како бисмо желели, али се види одређени помак. Потребна нам је помоћ Министарства у борби и са вишедеценијским проблемом аерозагађења“, рекао је Гојковић.



Начелник Колубарског управног округа Горан Миливојевић најавио је да ће и друге општине Колубарског округа учествовати на следећим јавним позивима у вези са повећањем енергетске ефикасности.



‘‘На следећем јавном позиву ће се пријавити све локалне самоуправе у нашем округу. То је битан подстицај за све људе, као што је и данашњи пријем прилика да помогнемо, а то не можемо без помоћи републике“, рекао је Миливојевић.

О незнању политичара и злоупотреби еколошких тема

Михајловић је изјавила данас да су климатске промене реалност и да држава има план да буде енергетски безбедна, а да појединци који користе тему животне средине у политичке сврхе желе да зауставе развој и стабилност државе.



Михајловићева је то рекла одговорајући на питања новинара у Ваљеву, где је данас разговарала с грађанима и навела да је пораст просечне температуре у свету реално стање и да је свака држава дужна да има план, а да га Србија има.



Како каже, Србија има законски оквир, а у припреми је национални план за енергетику и климу, као и стратегија развоја енергетике.



‘‘Ниједна земља није сама, зато је важно повезивање, као што је Иницијатива Отворени Балкан. А приче да треба да зауставимо развој, да нема привреде, да не треба да експлоатишемо јадарит, да нам не треба РТБ Бор - то је арогантно незнање“, казала је Михајловићева, наводи се у саопштењу Министарства.



Навела је да постоје организације које се баве здрављем животне средине и које учествују заједно са државом у побољшању заштите, али да се та тема злоупотребљава у политичке сврхе.



Михајловићева је казала да ‘‘такозвани’‘ политичари износе екологију на терен политике, јер, како је рекла, тако желе да ступе на сцену, те навела да је Вук Јеремић говорио да не жели кинеске инвестиције и вакцине, а да се вакцинисао кинеском вакцином.



‘‘Говори да је пројекат Јадар штетан, а у време док је он био на власти издате су дозволе Рио Тинту за истражна права’‘, навела је министарка.



Додала је и да је Драган Ђилас у интервјуу 2017. године изјавио да је то развојна шанса и да Србија треба да има фабрику литијумских батерија.



‘‘Ћута се данас бори против свега, а сви знају да је покушао да добије дозволу за изградњу МХЕ, па када је није добио сад се бори против тога. Сви имају право да причају шта желе, али држава је озбиљна и мора да води рачуна о енергетској безбедности и здрављу животне средину’‘, нагласила је она.



Подсетила је да нови инвестициони циклус обухвата пројекте вредне 17 милијарди евра и додала да Србија изградњом нових капацитета који користе ОИЕ може да буде извозник струје.

Пише:
Пошаљите коментар