БИРАМО НАЈЛЕПШУ БАШТУ Оригинални цветни рај у Лединцима
Акција „Дневника”, Новосадске телевизије и Колор прес групе
Ђорђе Војновић из Лединаца деценијама се бави узгојем цвећа, а на месту где је некада био виноград, сада цветају: мушкатле, пиштике, бегоније...
Још пре Првог светског рата његов чукундеда имао је виноград и производио вино, потом прадеда, деда, а затим и наш саговорник. Каже да је љубав према цвећу наследио од мајке. Још као мали дечак помагао јој је око уређења баште и тако заволео узгој цвећа.
- Моја мати је обожавала башту. Некада ми је то и сметало, та њена велика пажња. Када погледате то шаренило, ту лепоту, онда она засени све. Још док сам имао седам година, доносио сам јој земљу из шуме, из трулих пањева, помагао при пресађивању... – присећа се Ђорђе.
Када је његова мајка преминула, он је башту проширио. Сада се простире на 40 метара по дужини, а у ширини од четири до метар, с обзиром да иде у шпиц. Ту су четири деценије стара стабла: бора, јеле, чемпреса, туја. Стварају дебелу хладовину, што је идеална позиција за летњиковац.
- Стабла смо засадили ни не слутећи да ће сунце бити овако јако. Сада се то испоставило као одличан корак јер нам прави дебелу хладовину, а штити и остало цвеће – каже Војновић.
Како је његова мати волела мушкатле, ова врста заузела је примат у башти. Ове године, каже наш саговорник, мало се “бахатио”, па је само за ову всту издвојио више од 100 евра. Поред мушкатли, ту су: бегоније, пиштике, руже, турски каранфил, више врста чуваркућа, кактус, ране пузавице, више врста папрати...
- Биљку која се у народу зове воловски језик сам донео са Фрушке горе. Расте само на три места, а ја сам донео расаду и примило се. Сада га ветар расади - каже наш саговорник.
У његовом рају, где проводи пензионерске дане, своје место нашле су и дивље јагоде, украсно жбуње, зевалице, тамјаника, љубичице, ђурђевак, ирис, лековито биље, рузмарин, босиљак...
Оригиналност ове баште огледа се и у томе што се поједине врсте цвећа налазе у старим пресама које су се некада користиле за производњу вина. За ту намену послужиле су стара мешалица, приколица за култиватор....старе шерпе, лонци, канте...све је то искоришћено.
Супруга му, каже, помаже око декорације, па су старе канте добиле туфне од самолепљивих тапета, те изгледају као стари лонци из којих цвета шарено биље. Каже да му дневно у сезони за одржавање баште треба око два сата. Само заливање траје око 40 минута, па потом чупкање траве, уклањање свега оног што штети цвећу...
Сви грађани који желе да представе своју башту и да освоје и вредне награде, пријаве могу слати до 15. јуна путем имејла: [email protected]. Жири ће, као и prеthodnе године, чинити познате личности, стручњаци из области хортикултуре и представници медија.
Победници ће бити даривани вредном наградом - путовањем на продужени викенд за две особе. Дневни лист “Дневник”, Новосадска телевизија и компанија “Цолор медиа communications” по трећи пут организују акцију “Најлепша башта Новог Сада”, у сарадњи са Француским институтом у Новом Саду.
- Треба улагати, али и треба и радити да бисте имали нешто у чему ћете уживати. Једно без другог не може – напомиње Ђорђе.
У својој цветно-зеленој оази ствара уметничка дела, слике од љуски јајета. Некада су његове слике настајале од пресованог цвећа, а данас излаже своја дела широм Војводине. Како је члан старе винарске породице, традицију је наставио, али производи вино за себе и пријатеље. Узгаја сланкаменку, хамбург, ласту и пробус, а годишње направи до 400 литара вина и исто толико ракије. Подрум где одлаже ракију послужиће му и за чување цвећа које не трпи ниске температуре током зиме.
С. Аничић Илић
Фото: приватна архива