BIRAMO NAJLEPŠU BAŠTU Originalni cvetni raj u Ledincima
Akcija „Dnevnika”, Novosadske televizije i Kolor pres grupe
Đorđe Vojnović iz Ledinaca decenijama se bavi uzgojem cveća, a na mestu gde je nekada bio vinograd, sada cvetaju: muškatle, pištike, begonije...
Još pre Prvog svetskog rata njegov čukundeda imao je vinograd i proizvodio vino, potom pradeda, deda, a zatim i naš sagovornik. Kaže da je ljubav prema cveću nasledio od majke. Još kao mali dečak pomagao joj je oko uređenja bašte i tako zavoleo uzgoj cveća.
- Moja mati je obožavala baštu. Nekada mi je to i smetalo, ta njena velika pažnja. Kada pogledate to šarenilo, tu lepotu, onda ona zaseni sve. Još dok sam imao sedam godina, donosio sam joj zemlju iz šume, iz trulih panjeva, pomagao pri presađivanju... – priseća se Đorđe.
Kada je njegova majka preminula, on je baštu proširio. Sada se prostire na 40 metara po dužini, a u širini od četiri do metar, s obzirom da ide u špic. Tu su četiri decenije stara stabla: bora, jele, čempresa, tuja. Stvaraju debelu hladovinu, što je idealna pozicija za letnjikovac.
- Stabla smo zasadili ni ne sluteći da će sunce biti ovako jako. Sada se to ispostavilo kao odličan korak jer nam pravi debelu hladovinu, a štiti i ostalo cveće – kaže Vojnović.
Kako je njegova mati volela muškatle, ova vrsta zauzela je primat u bašti. Ove godine, kaže naš sagovornik, malo se “bahatio”, pa je samo za ovu vstu izdvojio više od 100 evra. Pored muškatli, tu su: begonije, pištike, ruže, turski karanfil, više vrsta čuvarkuća, kaktus, rane puzavice, više vrsta paprati...
- Biljku koja se u narodu zove volovski jezik sam doneo sa Fruške gore. Raste samo na tri mesta, a ja sam doneo rasadu i primilo se. Sada ga vetar rasadi - kaže naš sagovornik.
U njegovom raju, gde provodi penzionerske dane, svoje mesto našle su i divlje jagode, ukrasno žbunje, zevalice, tamjanika, ljubičice, đurđevak, iris, lekovito bilje, ruzmarin, bosiljak...
Originalnost ove bašte ogleda se i u tome što se pojedine vrste cveća nalaze u starim presama koje su se nekada koristile za proizvodnju vina. Za tu namenu poslužile su stara mešalica, prikolica za kultivator....stare šerpe, lonci, kante...sve je to iskorišćeno.
Supruga mu, kaže, pomaže oko dekoracije, pa su stare kante dobile tufne od samolepljivih tapeta, te izgledaju kao stari lonci iz kojih cveta šareno bilje. Kaže da mu dnevno u sezoni za održavanje bašte treba oko dva sata. Samo zalivanje traje oko 40 minuta, pa potom čupkanje trave, uklanjanje svega onog što šteti cveću...
Svi građani koji žele da predstave svoju baštu i da osvoje i vredne nagrade, prijave mogu slati do 15. juna putem imejla: [email protected]. Žiri će, kao i prethodne godine, činiti poznate ličnosti, stručnjaci iz oblasti hortikulture i predstavnici medija.
Pobednici će biti darivani vrednom nagradom - putovanjem na produženi vikend za dve osobe. Dnevni list “Dnevnik”, Novosadska televizija i kompanija “Color media communications” po treći put organizuju akciju “Najlepša bašta Novog Sada”, u saradnji sa Francuskim institutom u Novom Sadu.
- Treba ulagati, ali i treba i raditi da biste imali nešto u čemu ćete uživati. Jedno bez drugog ne može – napominje Đorđe.
U svojoj cvetno-zelenoj oazi stvara umetnička dela, slike od ljuski jajeta. Nekada su njegove slike nastajale od presovanog cveća, a danas izlaže svoja dela širom Vojvodine. Kako je član stare vinarske porodice, tradiciju je nastavio, ali proizvodi vino za sebe i prijatelje. Uzgaja slankamenku, hamburg, lastu i probus, a godišnje napravi do 400 litara vina i isto toliko rakije. Podrum gde odlaže rakiju poslužiće mu i za čuvanje cveća koje ne trpi niske temperature tokom zime.
S. Aničić Ilić
Foto: privatna arhiva