Редовни прегледи спасавају животе које односи рак јајника
БЕОГРАД: Светски дан борбе против карцинома јајника обележен је данас у Београду уз поруку да редовни прегледи спасавају животе и у случају рака јајника који у Србији има високу стопу смртности, а од кога годишње, од оболелих 800, умре 450 жена.
Онколог Маријана Миловић Ковачевић поручила је женама да је важно да редовно иду на прегледе а посебно оне чији је члан породице имао карцином јајника или дојке и то пре педесете године што, како је нагласила, није период када уобичајно долази до дегенерације ћелија.
"То је подмукла болест која у прво време не даје симптоме, а касније имамо неспицифичне који личне на уринарне и дигестивне проблеме и зато је важно да се најмање једном годишње посети гинеколог", рекла је она.
Кампања "У овој борби ниси сама!" организована у циљу подизања свести о раку јајника, почела је перформансом на Калемегдану уз Победника је подигнута Победница симбол сваке жене која се бори поротив те подмукле болести.
Као наредни корак у оквиру кампање, најављено је покретање онлајн Саветовалишта при Институту за онкологију и радиологију Србије које ће женама олакшати контакт са стручњацима и долазак до информација о дијагностичким и терапијским процесима.
Руководилац Клинике за медикалну онкологију Института за онкологију и радиологију Србије Даворин Радосављевић нагласио је за Танјуг да карцином јајника има толику смртност јер се код многих не открије на време.
"Стога је апел целе кампање и свих нас да, поред тога што водимо рачуна о иновативним лековима, радимо на подизању свести како би што више оболелих лечење започело у раној фази", рекао је он и додао да се на Институту годисње у различитим фазама па и одмаклој лечи до 300 жена и да је то једино место у Србији где се ординира гинеколошка хемиотерапија.
Директорка РФЗО Сања Радојевић Шкодрић нагласила је да је од кључне важности за све оболеле од рака јајника доступност иновативних терапија, у чему највећу улогу имају здравствене институције.
РФЗО, каже, прати све трендове у производњи иновативних лекова како би пацијентима у Србији обезбеди најсавременије доступне терапије.
Први савремени лек налази се на листи од 2017. авастин, а од 2019. и линпарзу, казала је Радојевић Шкодрић и додала да ти лекови побољшавају квалитет живота и продужавају га.
"Оно што бисмо још могли, на основу разговора са представницима пацијенткиња, јесте да се помере индикације и омогући да се један од иновативних лекова даје у почетној фази болести, чиме ће се повећати број жена којима је доступна најсавременија терапија", рекла је.