Годишње од рака јајника оболи око 800 жена, умре 450
БЕОГРАД: Светски дан борбе против рака јајника обележава се данас под слоганом "КО ВИДи даље", а у Србији сваке године од тог малигнитета оболи око 800 жена, док живот изгуби више од 450 жена.
Рак јајника заузима неславно седмо место од свих малигнитета, петогодишња стопа преживљавања у раној фази је већа од 90 одсто, али на жалост када се рак јајника дијагностикује у узнапредованом стадијуму болести, преживљавање не прелази 30 одсто.
Превенција гинеколошких карцинома кроз редовне прегледе и важност едукације о овој врсти болести, најбоља су заштита у борби против рака јајника. Зато апелујемо на све жене, нарочито оне које у својој породици имају искуство са гинеколошким малигнитетом, да брину о свом здрављу и редовно одлазе код гинеколога, каже председница Удржења за борбу против рака јајника "Проговори" Горица Ђокић, а наводи се у саопштењу.
Наводи да су протекли месеци обележени пандемијом, били додатно тешки за пацијенткиње, али да је захваљујући напорима лекара процес лечења протекао неометано и ефикасно.
У свету се годишње региструје 290.000 нових случајева оболелих од рака јајника, а 180.000 жена изгуби битку са овом болешћу. Сваког дана у нашој земљи три жене оболе од карцинома јајника, а једна умре од ове болести.
Од рака јајника оболевају најчешће старије жене, али болест не заобилази ни млађу популацију. У питању је тешка и озбиљна болест, најсмртоноснији канцер од свих гинеколошких малигнитета, каже директор Института за гинекологију и акушерство КЦ Србије проф. др Александар Стефановић.
Болест нема раних симптома као код неких других малигнитета, а када се и појаве они су веома неспецифични и везани су углавном за дигестивни и уринарни тракт.
Такође, рак јајника је веома тешко открити на време и то је проблем с којим се суочавају стручњаци у целом свету.
За ову болест не постоји адекватан скрининг. Лечење у нашој земљи обухвата хирургију, хемиотерапију и одређену иновативну терапију, која се налази на Листи лекова РФЗО, истакао је Стефановић, а наводи се у саопштењу.
Постоји неколико фактора ризика који могу утицати на развој карцинома јајника. Неки од њих су године старости, број трудноћа, лична историја рака дојке, јајника, дебелог црева или ректума, дугорочна употреба терапије замене хормона и гојазност.
Један од фактора ризика је и генетска предиспозиција - приближно 15 одсто карцинома јајника се развијају под утицајем мутираних БРЦА1 и БРЦА2 гена. Уколико се код здраве жене констатује мутација тог гена, то не мора да значи да ће се развити карцином, али с обзиром на високи ризик ово сазнање је од великог значаја за превентивно деловање.
БРЦА мутације, било наследне или стечене, веће су међу женама са одређеним типом карцинома јајника и зато је одређивање БРЦА статуса од великог значаја за доношење правовремене одлуке о адекватној терапији.
Од недавно је уведена и тзв. "молекуларно циљана" терапија, која је додатно унапредила исходе лечења ове болести. Нови лекови из групе ПАРП инхибитора показују велику активност против тумора код жена које имају поменуте мутације.
Медикални онколог из Института за онкологију и радиологију Србије прим. др сци. мед. Љиљана Стаматовић истиче да се тестирање пацијенткиња са карциномом јајника на БРЦА мутациони статус већ неко време ради у тој установи.
Карцином јајника се обично дијагностикује у одмаклим фазама болести, а хируршко лечење у комбинацији са системском терапијом представља стандардни терапијски приступ код ових пацијенткиња. Захваљујући могућности сукцесивне примене више различитих комбинација стандардних цитотоксичних лекова и иновативне терапије, данас све већи број болесница са узнапредовалим карциномом јајника има побољшане исходе лечења, што омогућава да се ова озбиљна болест преведе у хронично стање, објаснила је др Стаматовић.