clear sky
13°C
26.11.2024.
Нови Сад
eur
116.9978
usd
111.6711
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

ДР ТОМИСЛАВ ПРЕВЕДЕН Иновативном терапијом излечив и хепатитис Ц

21.03.2021. 10:55 10:56
Пише:
Фото: Dnevnik.rs

НОВИ САД: Иновативни лекови представљају најновије лекове који се примењују у лечењу одређених болести.

Развојни центри фармацеутске индустрије констатно раде на синтези и истраживану нових лекова, најпре експериментално на лабораторијским животињама, потом на људима, здравим добровољцима и на крају болесницима. Када се то све успешно обави гледајући  ефикасност и безбедност, приступа се регистрацији лекова и њиховој свакодневној примени у лечењу одређених болести.

Циљ примене иновативних лекова је да добијамо нову ефикасну терапију против одређених болести за које до сада нисмо имали лекове или да лечење одређених болести за које смо већ имали лекове, учини ефикаснијим, безбеднијим, краћим. Такав је случај управо са инвовативним лековима за лечење хроничне хепатитис Ц вирусне инфекције, каже инфектолог Клиничког центра Војводине и председник Удружења инфектолога Србије профешор др Томислав Преведен.

Иновативни лекови за лечење хроничне хепатитис Ц вирусне инфекције, доживотне инфекције ако се не лечи, довели су до промене прогнозе болести тако да сада први пут може да се каже како је ова болест излечива. Са појавом нових директно делујућих антивирусних лекова, који се у развијеном свету примењују од 2016 године, а код нас  од 2018.године, успех ове терапије се повећао на више од 95 одсто и зато може да се говори о излечењу.

- Хронична хепатитис Ц вирусна инфекција траје годинама, ако се не лечи онда и доживотно, може да доведеи до цирозе и рака јетре, а имајући у виду да раније примењивана антивирусна терапија заснована на интерферону и рибавирину доводила до успеха од 30 одсто и касније око 50 одсто, да се примењивала најшешће годину дана и да су је пацијенти тешко подносили због изражених нежељених ефеката, онда је сасвим јасно колико је иновативна терапија директно делујућих антивирусних лекова донела револуцију у лечењу и прогнози ове болести. Када се зна да хепатитис Ц немамо вакцину која би спречио настанак болести, онда је јасно колико је ова терапија важна у лечењу – наводи др Преведен.

Инфективне болести нису болести појединца већ су болести заједнице, јер се преносе са особе на особу. Спречавање инфективних болести се најефикасниије постиже вакцином, мерама  превенције, а ако до болести дође онда антивирусном терапијом и коначним излечењем, те се и тако спречава даље ширење болести. Др Преведен напомиње како смо за ковид-19 брзо добили ефикасну вакцину, а још увек немамо антивирусни лек, јасно је колико би ефикасна антивирусна терапија допринела лечењу и спречавању ширења коронавирусне инфекције.  - Иновативна директно делујућа антивирусна терапија против хепатитис Ц вирусне инфекција је скупа терапија и због тога се у мање богатим земљама, одређују приоретне групе за лечење пацијената тако што се најпре лече најтеже оболеле особе. У Србији то су особе са цирозом те које су до сада неуспешно лечене ранијом интерферонском терапијим, које имају цирозу, али због одређених удружених болести нису могле бити лечене старом терапијом, особе са хепатитисом Ц које су на дијализи, листи за трансплантацију органа и други.

- Али то је мањина наших пацијената са хепатитис Ц вирусном инфекцијом и до сада је велика већина таквих пацијената већ добила ову нову терапију и постигла је излечење. Остала је велика армија нелечених пацијената која нема тако тешку болест јетре и на тај начин не задовољавају садашње строге критеријума Републичког фонда за здравствено осигурање за доделу ове иновативне терапије, те су на листи чекања за њу. Задатак специјалиста који се баве овом болешћу је да заједно са РФЗО и удружењем пацијената помогне у изналажењу начина за ширу примену и већу доступност ових лекова, да бисмо могли и пацијентима са умереном и лакшом формом ове болести  да дамо ове лекове и излечимо их – напомиње др Преведен.

Како додаје, на тај начин нећемо само помоћи оболелој особи, него и њеној породици, читавом друштву, јер имамо излечену и радно способну особу, која неће постати радно неспособна, која неће ићи у инвалидску пензију, неће бити више пута лечена у болници због компликација болести и којој неће бити смањен просечан животни век. Поред тога, излечена особа нече моћи даље да шири болест у својој околини.

- У току пандемије коронавирусом инфекцијом схватили смо сви колики је значај инфективних, заразних болести, не само због здравља појединца, него и због здравља целе популације, јер се ове болести шире на околину, на друге људе. Такође смо схватили да осим спречавања и лечења кроронавирусне  инфекције постоје и друге, како заразне тако и незаразне болести, које не смемо занемаривати због актуелне епидмиолошке ситуације већ морамо наћи времена и начина да и даље на њих обраћамо пажњу, превенирамо их, дијагностикујемо их и што ефикасније да их лечимо, нарочито ако имамо на располагању ефикасне, добре иновативне лекове ако је то случај са директно делујућим антивирусним лекова против хепатитис Ц вирусне инфекције – истакао је др Преведен.

н Љубица Петровић

Пише:
Пошаљите коментар