Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

DR TOMISLAV PREVEDEN Inovativnom terapijom izlečiv i hepatitis C

21.03.2021. 10:55 10:56
Piše:
Foto: Dnevnik.rs

NOVI SAD: Inovativni lekovi predstavljaju najnovije lekove koji se primenjuju u lečenju određenih bolesti.

Razvojni centri farmaceutske industrije konstatno rade na sintezi i istraživanu novih lekova, najpre eksperimentalno na laboratorijskim životinjama, potom na ljudima, zdravim dobrovoljcima i na kraju bolesnicima. Kada se to sve uspešno obavi gledajući  efikasnost i bezbednost, pristupa se registraciji lekova i njihovoj svakodnevnoj primeni u lečenju određenih bolesti.

Cilj primene inovativnih lekova je da dobijamo novu efikasnu terapiju protiv određenih bolesti za koje do sada nismo imali lekove ili da lečenje određenih bolesti za koje smo već imali lekove, učini efikasnijim, bezbednijim, kraćim. Takav je slučaj upravo sa invovativnim lekovima za lečenje hronične hepatitis C virusne infekcije, kaže infektolog Kliničkog centra Vojvodine i predsednik Udruženja infektologa Srbije profešor dr Tomislav Preveden.

Inovativni lekovi za lečenje hronične hepatitis C virusne infekcije, doživotne infekcije ako se ne leči, doveli su do promene prognoze bolesti tako da sada prvi put može da se kaže kako je ova bolest izlečiva. Sa pojavom novih direktno delujućih antivirusnih lekova, koji se u razvijenom svetu primenjuju od 2016 godine, a kod nas  od 2018.godine, uspeh ove terapije se povećao na više od 95 odsto i zato može da se govori o izlečenju.

- Hronična hepatitis C virusna infekcija traje godinama, ako se ne leči onda i doživotno, može da dovedei do ciroze i raka jetre, a imajući u vidu da ranije primenjivana antivirusna terapija zasnovana na interferonu i ribavirinu dovodila do uspeha od 30 odsto i kasnije oko 50 odsto, da se primenjivala najšešće godinu dana i da su je pacijenti teško podnosili zbog izraženih neželjenih efekata, onda je sasvim jasno koliko je inovativna terapija direktno delujućih antivirusnih lekova donela revoluciju u lečenju i prognozi ove bolesti. Kada se zna da hepatitis C nemamo vakcinu koja bi sprečio nastanak bolesti, onda je jasno koliko je ova terapija važna u lečenju – navodi dr Preveden.

Infektivne bolesti nisu bolesti pojedinca već su bolesti zajednice, jer se prenose sa osobe na osobu. Sprečavanje infektivnih bolesti se najefikasniije postiže vakcinom, merama  prevencije, a ako do bolesti dođe onda antivirusnom terapijom i konačnim izlečenjem, te se i tako sprečava dalje širenje bolesti. Dr Preveden napominje kako smo za kovid-19 brzo dobili efikasnu vakcinu, a još uvek nemamo antivirusni lek, jasno je koliko bi efikasna antivirusna terapija doprinela lečenju i sprečavanju širenja koronavirusne infekcije.  - Inovativna direktno delujuća antivirusna terapija protiv hepatitis C virusne infekcija je skupa terapija i zbog toga se u manje bogatim zemljama, određuju prioretne grupe za lečenje pacijenata tako što se najpre leče najteže obolele osobe. U Srbiji to su osobe sa cirozom te koje su do sada neuspešno lečene ranijom interferonskom terapijim, koje imaju cirozu, ali zbog određenih udruženih bolesti nisu mogle biti lečene starom terapijom, osobe sa hepatitisom C koje su na dijalizi, listi za transplantaciju organa i drugi.

- Ali to je manjina naših pacijenata sa hepatitis C virusnom infekcijom i do sada je velika većina takvih pacijenata već dobila ovu novu terapiju i postigla je izlečenje. Ostala je velika armija nelečenih pacijenata koja nema tako tešku bolest jetre i na taj način ne zadovoljavaju sadašnje stroge kriterijuma Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje za dodelu ove inovativne terapije, te su na listi čekanja za nju. Zadatak specijalista koji se bave ovom bolešću je da zajedno sa RFZO i udruženjem pacijenata pomogne u iznalaženju načina za širu primenu i veću dostupnost ovih lekova, da bismo mogli i pacijentima sa umerenom i lakšom formom ove bolesti  da damo ove lekove i izlečimo ih – napominje dr Preveden.

Kako dodaje, na taj način nećemo samo pomoći oboleloj osobi, nego i njenoj porodici, čitavom društvu, jer imamo izlečenu i radno sposobnu osobu, koja neće postati radno nesposobna, koja neće ići u invalidsku penziju, neće biti više puta lečena u bolnici zbog komplikacija bolesti i kojoj neće biti smanjen prosečan životni vek. Pored toga, izlečena osoba neče moći dalje da širi bolest u svojoj okolini.

- U toku pandemije koronavirusom infekcijom shvatili smo svi koliki je značaj infektivnih, zaraznih bolesti, ne samo zbog zdravlja pojedinca, nego i zbog zdravlja cele populacije, jer se ove bolesti šire na okolinu, na druge ljude. Takođe smo shvatili da osim sprečavanja i lečenja kroronavirusne  infekcije postoje i druge, kako zarazne tako i nezarazne bolesti, koje ne smemo zanemarivati zbog aktuelne epidmiološke situacije već moramo naći vremena i načina da i dalje na njih obraćamo pažnju, preveniramo ih, dijagnostikujemo ih i što efikasnije da ih lečimo, naročito ako imamo na raspolaganju efikasne, dobre inovativne lekove ako je to slučaj sa direktno delujućim antivirusnim lekova protiv hepatitis C virusne infekcije – istakao je dr Preveden.

n Ljubica Petrović

Piše:
Pošaljite komentar