Почели разговори о производњи руске вакцине у Србији
ВОЛГИНСКИ: Министар за иновације и технолошки развој Ненад Поповић посетио је данас производне капацитете највећег руског произвођача вакцине "Спутњик В", организацију "Генериум" у Владимирској области у Русији и поручио да су започели званични разговори о производњи те вакцине на територији Србије.
Поповић је, са стручњацима из Института "Торлак" и Министарства здравља, одржао састанак са генералним директором организације Генериум, Данилом Таљанским, који је потврдио спремност руске стране да изврши трансфер технологија и помогне у обуци српских кадрова за производњу руске вакцине против корона вируса у Србији.
Поповић је истакао да је то још један доказ пријатељских односа Србије и Русије, али и доказ огромног ауторитета и поштовања које председник Србије Александар Вучић ужива у Русији.
"Захваљујући председнику Вучићу, руска страна је одмах одговорила на наш молбу да се руска вакцина ''Sputnjik В'' производи у Србији и са највишег нивоа у руском државном врху наложено је да се изнађе начин како да успоставимо производњу ове вакцине у Србији у најкраћем могућем року", рекао је Поповић, а наводи се у саопштењу Министарства за иновације.
Министар је истакао да се у овом тренутку руске вакцине "Спутњик В", ван територије Русије, производе једино у Казахстану.
"Не треба посебно напомињати колики значај ће за нас имати производња руске вакцине у Србији. Прво за очување здравља и живота људи, а онда и за могуће развојне перспективе за дистрибуцију ове вакцине на Балкану и у Југоистичној Европи", рекао је Поповић.
Он је истакао да је са организацијом Генериум потписан протокол којим су дефинисани даљи кораци ка успостављању заједничке производње вакцине у Србији.
Најавио је и да ће у наредним данима руски стручњаци посетити Србију и Институт "Торлак" како би се уверили у кадровске и технолошке капацитете којима располаже та институција.
Вршилац дужности директора Института за вирусологију, вакцине и серуме "Торлак", Вера Стоиљковић, истакла је да је Институт спреман да хитно предузме неопходне кораке за успостављање производње руске вакцине у Србији.
"Технологије и окружење у којем се производи ова вакцина нама нису непознате. Уверена сам да би Институт, уз подршку државног врха, заједно са руским стручњацима могао веома брзо да успостави производњу ове вакцине у Србији", истакла је Стоиљковић.