light rain
2°C
21.01.2025.
Нови Сад
eur
117.0918
usd
113.6593
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Омбудсман: Нулта толеранција насиља над женама мора бити доследна

24.11.2020. 20:31 20:35
Пише:
Фото: Pixabay.com

БЕОГРАД: Политика нулте толеранције насиља према женама не може и не сме да се огледа само у доношењу законских и других докумената, већ је неопходно обезбедити њихово доследно спровођење у сваком појединачном случају насиља, саопштио је данас покрајински омбудсман поводом Међународног Дана борбе против насиља над женама, који се обележава сутра.

Покрајински омбудсман, као координатор мреже "Живот без насиља", сваке године прикупља податке о насиљу у породици од стране надлежних институција на територији АП Војводине, а како се наводи, према подацима пет полицијских управа у 2019. години евидентирано је укупно 6.046 случајева насиља у породици.

Као и ранијих година, насиље пријављују махом жртве - чак 87 одсто од укупног броја случајева.

У односу на укупан број пријава, полиција је установила постојање насиља у 30 одсто случајева, постојање непосредне опасности од насиља у породици у 64 одсто случајева, а постојање опасности која није непосредна у 12 одсто случајева.

И ове, као и свих ранијих година, подаци о броју жртава различитог пола и узраста се не мењају - жене чине око 74 одсто укупног броја жртава, а починиоци су у око 86 до 89 одсто случајева мушкарци.

Од укупно евидентираних броја жртава насиља у породици, насиље је у 67 одсто случајева извршено у партнерском односу и то према женама.

Од укупно 14 основних тужилаштава у АП Војводини, 11 је доставило податке према којима су тужилаштва покренула 1.704 кривична поступка у вези с насиљем у породици и 196 тужби за одређивање мера заштите од насиља у породици.

Физичко насиље је најзаступљенија врста насиља у евиденцијама тужилаштава и у 2019. години чини половину укупног броја случајева насиља, наводи се и додаје да је ранијих година то насиље било и заступљеније - 70 до 78 одсто.

Изречене су укупно 703 пресуде, од којих су 94 одсто осуђујуће.

Казне затвора чине 31 одсто укупног броја изречених казни и најчешће се изричу у трајању од шест месеци до годину дана.

Условне осуде чине 52 одсто укупног броја изречених казни, наводи се и додаје да је изречено укупно 447 мера безбедности од којих највише мера забране приближавања и комуникације с оштећеним (15) и мера обавезног лечења алкохоличара (134).

У саопштењу се наводи да сви ти подаци показују да је насиље и даље у великој мери присутно и да се морају уложити додатни напори како би систем заштите и превенције био још ефикаснији.

Како се додаје, осим подразумеване ефикасне и благовремене координације и сарадње свих надлежних институција, то подразумева и сарадњу између цивилног сектора, државних органа и служби надлежних за пружање заштите жртвама насиља, али и оснаживање жена у циљу подизања свести да је родно засновано насиље недопустиво и да постоје механизми помоћи и подршке.

Истиче се да је у prеthodnom периоду доста учињено на превенцији насиља у породици, али да је неопходно унапређење системског приступа овој теми у виду увођења едукација о спречавању и штетности насиља на свим образовним и васпитним нивоима, као и континуирано обучавање запослених у свим релевантним институцијама у циљу препознавања ризичног понашања и ситуација потенцијалног насиља.

Како се додаје, само мобилизацијом свих одговорних актера и подршком државних институција и органа, медија, невладиних организација али и свих грађана, могућа је изградња толерантног, ненасилног и праведног друштва.

Међународни Дан борбе против насиља над женама обележава се сутра, 25. новембра када уједно почиње "16 дана активизма против насиља над женама" - глобална кампања коју обележава 1.700 организација у више од 100 држава света, а која се завршава 10. децембра, Даном људских права.

Пише:
Пошаљите коментар