Мали: Потврда Еуростата, Србија има најмањи пад БДП-а у Европи
БЕОГРАД: Министар финансија Србије Синиша Мали изјавио је данас да најновији подаци Еуростата, који су данас објављени, недвосмислено потврђују да је економска политика Србије исправна, јер има најмањи пад БДП-а у Европи у трећем кварталу ове године.
У писаној изјави достављеној медијима, Мали је навео да пад БДП-а Србије у трећем кварталу у односу на прошлу годину износи -1,3 одсто, и то је, истиче, одличан резултат, имајући у виду да је пад у еврозони -4,4 одсто.
Појединачно су, додаје,све друге земље у Европи имале много већи пад.
"То званично потврђује Европски завод за статистику у свом данашњем извештају. Наш резултат је одличан и показује колико је наша економија постала отпорна, као и да смо успели да нађемо праву меру у овим изазовним временима. У потпуности сам уверен да ћемо и на крају ове године бити најбољи", навео је Мали.
Оцењује да Србија успева да одолева великим економским последицама кризе, због чега је, додаје, поред повећања пензија и минималне зараде од 1. јануара, планирано и повећање плата у јавном сектору.
За здравствене раднике то ће, истиче, бити повећање од пет одсто, а за остале запослене у јавном сектору најпре повећање од 3,5 одсто, а затим од 1. априла и њихове зараде укупно ће бити веће за пет одсто.
Каже да ће Нацрт Закона о буџету за 2021. годину бити на седници Владе Србије до краја следеће недеље.
Осим повећања плата од 1. јануара, министар каже да ће медицински радници до краја следеће недеље добити и једнократну помоћ од 10.000 динара, а на иницијативу председника Александра Вучића.
За то је, наглашава Мали, издвојено око 12 милиона евра.
"Притом, наше јавне финансије су и даље стабилне и нећемо угрозити макроекономску стабилност", објаснио је Мали.
Министар је подсетио и на пакет економских мера који је спроведен, а који је помогао да се очува српска привреда, за шта је током ове године издвојено укупно око 690 милијарди динара, односно 12,5 процената БДП-а.
Констатовао је да је управо тим мерама спречен пад привредне активности, раст незапослености, да су очувани производни капацитети привреде, животни стандард и обезбеђена ликвидност.