ГАК: Од почетка епидемије 50 трудница заражено, бебе здраве
Клиника за гинекологију и акушерство (ГАК) у Вишеградској у Београду, од почетка епидемије коронавируса имала је близу 50 случајева трудница позитивних на ковид-19
БЕОГРАД: Клиника за гинекологију и акушерство (ГАК) у Вишеградској у Београду, од почетка епидемије коронавируса имала је близу 50 случајева трудница позитивних на ковид-19, а од данас поново функционише посебно одељење за пацијенткиње позитивне на корона вирус или сумњиве на инфекцију ковид-19.
То је за ТВ Прва рекао директор клинике Александар Стефановић и навео да се већина од 50 трудница које су биле позитивне на ковид-19 породила царским резом.
Каже да су све пацијенткиње биле без симптома или су имале лакше симптоме, а да се ниједно новорођенче није заразило.
"Ових дана морали смо, као и у prеthodna два пика, да ослободимо једно читаво одељење за сумњиве и пацијенткиње позитивне на коронавирус, тако да од данас практично функционише посебно одељење где ће оне бити", навео је Стефановић.
Рекао је да је за порођаје предвиђена издвојена операциона сала за царски рез, с озбиром на то да се труднице оболеле од ковид-19 најчешће порађају царским резом.
Навео је да је та операциона сала физички одвојена од операционог блока, уз примену свих превентивних мера заштите.
У случају природног порођаја, Стефановић је рекао да у оквиру породилишта постоји посебан фижички одвојен бокс у коме се порађају труднице позитивне на ковод-19 и навео да се новорођенчад одмах изолују од мајки.
На питање колико ковид-19 може да буде опасан за бебу, Стефановић је рекао да се тек очекују резултати студија о могућем дејству вируса на плод током трудноће, поготово у првим месецима када се формирају органи бебе.
"За сада не постоје докази да ковид-19 инфекција оштећује плод, бар ми нисмо тако верификовали", рекао је Стефановић.
Навео је и да је најновије студије показују да се вирус може пренети са мајке на плод, али проценат тог преноса је изузетно мали.
Стефановић каже да су различита мишљења у свету поводом дојења беба уколико су мајке позитивне на корона вирус, али да су се у ГАК у Вишеградској определили да пацијенткиње не доје док су на клиници, а након одласка кући одлука је на њима.
"Дојење није забрањено, али је ипак препоручљивије да се прескочи тих дана док мајка не буде ПЦР негативна", навео је Стефановић.