GAK: Od početka epidemije 50 trudnica zaraženo, bebe zdrave
Klinika za ginekologiju i akušerstvo (GAK) u Višegradskoj u Beogradu, od početka epidemije koronavirusa imala je blizu 50 slučajeva trudnica pozitivnih na kovid-19
BEOGRAD: Klinika za ginekologiju i akušerstvo (GAK) u Višegradskoj u Beogradu, od početka epidemije koronavirusa imala je blizu 50 slučajeva trudnica pozitivnih na kovid-19, a od danas ponovo funkcioniše posebno odeljenje za pacijentkinje pozitivne na korona virus ili sumnjive na infekciju kovid-19.
To je za TV Prva rekao direktor klinike Aleksandar Stefanović i naveo da se većina od 50 trudnica koje su bile pozitivne na kovid-19 porodila carskim rezom.
Kaže da su sve pacijentkinje bile bez simptoma ili su imale lakše simptome, a da se nijedno novorođenče nije zarazilo.
"Ovih dana morali smo, kao i u prethodna dva pika, da oslobodimo jedno čitavo odeljenje za sumnjive i pacijentkinje pozitivne na koronavirus, tako da od danas praktično funkcioniše posebno odeljenje gde će one biti", naveo je Stefanović.
Rekao je da je za porođaje predviđena izdvojena operaciona sala za carski rez, s ozbirom na to da se trudnice obolele od kovid-19 najčešće porađaju carskim rezom.
Naveo je da je ta operaciona sala fizički odvojena od operacionog bloka, uz primenu svih preventivnih mera zaštite.
U slučaju prirodnog porođaja, Stefanović je rekao da u okviru porodilišta postoji poseban fižički odvojen boks u kome se porađaju trudnice pozitivne na kovod-19 i naveo da se novorođenčad odmah izoluju od majki.
Na pitanje koliko kovid-19 može da bude opasan za bebu, Stefanović je rekao da se tek očekuju rezultati studija o mogućem dejstvu virusa na plod tokom trudnoće, pogotovo u prvim mesecima kada se formiraju organi bebe.
"Za sada ne postoje dokazi da kovid-19 infekcija oštećuje plod, bar mi nismo tako verifikovali", rekao je Stefanović.
Naveo je i da je najnovije studije pokazuju da se virus može preneti sa majke na plod, ali procenat tog prenosa je izuzetno mali.
Stefanović kaže da su različita mišljenja u svetu povodom dojenja beba ukoliko su majke pozitivne na korona virus, ali da su se u GAK u Višegradskoj opredelili da pacijentkinje ne doje dok su na klinici, a nakon odlaska kući odluka je na njima.
"Dojenje nije zabranjeno, ali je ipak preporučljivije da se preskoči tih dana dok majka ne bude PCR negativna", naveo je Stefanović.