ДЗНС: Рад Психолошког кол центра током пандемије Ковид-19
НОВИ САД: Одмах након увођења ванредног стања, у марту ове године, а у циљу очувања менталног здравља грађана, Дом здравља „Нови Сад“ је, како се наводи у саопштењу, отворио и Психолошки кол центар где се кроз телефонски разговор, подршку и размевање, као и низ психолошких мера и поступака настоји да се ублаже или отклоне последице новонастале ситуације услед пандемије Ковид 19.
Здравствени сарадници из Развојног и Саветовалишта за младе, службе за здравствену заштиту деце чине Психолошки кол центар, који и даље помаже грађанима у превазилажењу психичког стања на које је неповољно утицала ситуација у којој смо се сви нашли. Међу њима су најбројнији психолози, али ту су и педагози и дефектолог.
Пандемија, увођење ванредног стања, мере предострожности које су укључивале социјалну и физичку дистанцу, промену уобичајеног ритма рада у свим сферама утицала је на стање продуженог стреса, осећај несигурности,анксиозности, страха, забринутости, губитка контроле, а код људи осетљивијег менталног здравља провоцирало је већ постојеће симптоме, поводом чега су се грађани у почетку најчешће и обраћали за психолошку помоћ и подршку.
Новонастала ситуација у којој се налазимо за све нас је нова и пред свима нама су постављени нови изазови како у личном, тако и у професионалном животу и евидентно је утицала на ментално здравље становништва. Ми смо примили велики број позива од наших суграђана свих узраста, забринутих за сопствено и здравље својих најближих. Најчешће су нам се обраћали за помоћ старије и усамљене особе, као и особе вулнерабилнијег менталног стања, као и млађе особе забринуте за егзистенцију (породичну, материјалну, образовну, здравствену…), кажу запослени у Психолошком кол центру.
Из овог тима, свим грађанима дају следеће психолошке препоруке и смернице:
- Обезбедите објективне и тачне информације о корона вирусу у нашој средини. Преплављеност великим бројем информација из различитих извора умањује; могућност реалне процене и адекватног рационалног реаговања у датој ситуацији
- Будите отворени и доступни у комуникацији са члановима своје породице, разговарајте о вестима и корона вирусу на начин који је прилагођен особи и датом узрасту;
- Неопходно је одржавати свакодневну рутину, која ће помоћи одраслима и деци да задрже осећање сигурности, контроле и управљања властитим животима.
Психолошка подршка особама упућеним на карантин
Појединци који осећају узнемиреност, тескобу, напетост, изражену тугу, бес, панику, депресивне реакције које негативно утичу на њхов о свеукупно функционисање неопходно је да се обрате специјалистима за ментално здравља.
Пожељно је одржавати комуникацију са људима из блиског окружења уз прилагођавање актуелним условима живота и предложеним мерама од стране тима стучњака за превенцију Ковид 19
Организујте, поручују, своју пажњу свакодневним активностима и садржајима који вам пријају, а за које можда раније нисте имали довољно времена
Психолошки кол центар Дома здравља „Нови Сад“ је свакодневно од 7 до 20 сати на услузи свим грађанима на бројеве телефона 021/4879-640 и 4879-641.