Њујорк тајмс: Трампов одговор на вирус одраз непоштовања науке
ЊУЈОРК: Одговор председника САД Доналда Трампа на пандемију корона вируса представља наставак дугогодишње праксе његове администрације да се подрива мишљење стручњака зарад политичких циљева, пише Њујорк тајмс.
У анализи односа Трампа према стручњацима у време пандемије, лист преноси мишљење критичара да је Белу кућу, како наводе, у време када се земља суочава са једном од највећих катастрофа у јавном здравству, "окупирао председник" чија је администрација умањила закључке научника у формулисању политике и која негује сумњу у знање стручњака и често ставља његове политичке инстинкте испред чињеница.
Историчар са Универзитета Рајс у Хјустону Даглас Бринкли сматра да САД никада нису имали председника који се мање интересовао за науку и екологију.
Он је додао да су поступци Трампа угрозили научну експертизу владе, која се градила деценијама.
С друге стране, портпарол Беле куће Џад Дир навео је у саопштењу да савезна влада чини све што може да успори ширење вируса, спаси људске животе и омогући поново отварање земље.
Њујорк тајмс, међутим, подсећа да је Трамп, пре него што је победио на председничким изборима, јавно преиспитивао мишљења научника и показао скептицизам према вакцинама, а сугерисао је и да су климатске промене "превара коју је произвела Кина".
Лист наводи и да је Трампова администрација, убрзо по ступању на дужност, почела да ради на систематском омаловажавању или игнорисању науке како би ослабила прописе о еколошком здрављу и глобалном загревању.
Њујорк тајмс истиче и да се у време пандемије Трамп у више наврата сукобио са стручњацима за јавно здравље и оцењује да је он споро реаговао на рана упозорења о томе да схвати озбиљније епидемију и промовисао употребу различитих лекова за борбу против вируса, иако су научници рекли да нема доказа о њиховој ефикасности.
Такође, како додаје, Трампов предлог да би убризгавање дезинфекционих средстава могло да помогне у борби против корона вируса изазвало је осуду и подсмех широм света.
Лист подсећа и да је Трамп прошле недеље јавно одбацио мишљење водећег америчког епидемиолога Ентонија Фаучија да САД недостају адекватни капацитети за тестирање на корона вирус, оценивши да САД раде сјајан посао када је тестирање у питању.
Трамп је, такође, сугерисао да би вирус могао да нестане до јесени, што је Фаучи одбацио.
Портпарол Беле куће је, међутим, рекао да свака сугестија о томе да се Трамп није консултовао или ослањао на здравствених стручњака и научних саветника "лаж".
Њујорк тајмс напомиње да су историчари и експерти за спољну политику упозорили да непоштовање које Трампова администрација показује према стручњацима, у комбинацији са повлачењем САД из међународних трговинских и прекограничним одбрамбеним савеза, угрожава статус земље на светској сцени.
"Пријатељи Америке се осећају као да не могу да ни да нас препознају!“, рекла је Кори Шејк, директорка за спојне и одбрамбене политичке студије у конзервативној истраживачкој организацији "Американ ентерпрајз институт".
Њујорк тајмс, међутим, примећује и да су неке prеthodnе администрација, у различитом степену, занемаривале научна достигнућа, која су била у супротности са њиховим политичким приоритетима.
Као пример наводи администрацију Роналда Регана којег су здравствени стручњаци критиковали да је преспоро реаговао на кризу коју је изазвао АИДС-а 1980-их.
Указује и да је 2011. године високо позиционирани здравствени званичник из администрације Барака Обаме сменио један број научника из Управе за храну и лекове, који су потврдили да су контрацептивни лекови који се издају без рецепта безбедни по малолетне особе.
Међутим, како закључује "Њујорк тајмс" напади на науку и струку су много већи у време Трампове администрације.