Njujork tajms: Trampov odgovor na virus odraz nepoštovanja nauke
NJUJORK: Odgovor predsednika SAD Donalda Trampa na pandemiju korona virusa predstavlja nastavak dugogodišnje prakse njegove administracije da se podriva mišljenje stručnjaka zarad političkih ciljeva, piše Njujork tajms.
U analizi odnosa Trampa prema stručnjacima u vreme pandemije, list prenosi mišljenje kritičara da je Belu kuću, kako navode, u vreme kada se zemlja suočava sa jednom od najvećih katastrofa u javnom zdravstvu, "okupirao predsednik" čija je administracija umanjila zaključke naučnika u formulisanju politike i koja neguje sumnju u znanje stručnjaka i često stavlja njegove političke instinkte ispred činjenica.
Istoričar sa Univerziteta Rajs u Hjustonu Daglas Brinkli smatra da SAD nikada nisu imali predsednika koji se manje interesovao za nauku i ekologiju.
On je dodao da su postupci Trampa ugrozili naučnu ekspertizu vlade, koja se gradila decenijama.
S druge strane, portparol Bele kuće Džad Dir naveo je u saopštenju da savezna vlada čini sve što može da uspori širenje virusa, spasi ljudske živote i omogući ponovo otvaranje zemlje.
Njujork tajms, međutim, podseća da je Tramp, pre nego što je pobedio na predsedničkim izborima, javno preispitivao mišljenja naučnika i pokazao skepticizam prema vakcinama, a sugerisao je i da su klimatske promene "prevara koju je proizvela Kina".
List navodi i da je Trampova administracija, ubrzo po stupanju na dužnost, počela da radi na sistematskom omalovažavanju ili ignorisanju nauke kako bi oslabila propise o ekološkom zdravlju i globalnom zagrevanju.
Njujork tajms ističe i da se u vreme pandemije Tramp u više navrata sukobio sa stručnjacima za javno zdravlje i ocenjuje da je on sporo reagovao na rana upozorenja o tome da shvati ozbiljnije epidemiju i promovisao upotrebu različitih lekova za borbu protiv virusa, iako su naučnici rekli da nema dokaza o njihovoj efikasnosti.
Takođe, kako dodaje, Trampov predlog da bi ubrizgavanje dezinfekcionih sredstava moglo da pomogne u borbi protiv korona virusa izazvalo je osudu i podsmeh širom sveta.
List podseća i da je Tramp prošle nedelje javno odbacio mišljenje vodećeg američkog epidemiologa Entonija Faučija da SAD nedostaju adekvatni kapaciteti za testiranje na korona virus, ocenivši da SAD rade sjajan posao kada je testiranje u pitanju.
Tramp je, takođe, sugerisao da bi virus mogao da nestane do jeseni, što je Fauči odbacio.
Portparol Bele kuće je, međutim, rekao da svaka sugestija o tome da se Tramp nije konsultovao ili oslanjao na zdravstvenih stručnjaka i naučnih savetnika "laž".
Njujork tajms napominje da su istoričari i eksperti za spoljnu politiku upozorili da nepoštovanje koje Trampova administracija pokazuje prema stručnjacima, u kombinaciji sa povlačenjem SAD iz međunarodnih trgovinskih i prekograničnim odbrambenim saveza, ugrožava status zemlje na svetskoj sceni.
"Prijatelji Amerike se osećaju kao da ne mogu da ni da nas prepoznaju!“, rekla je Kori Šejk, direktorka za spojne i odbrambene političke studije u konzervativnoj istraživačkoj organizaciji "Amerikan enterprajz institut".
Njujork tajms, međutim, primećuje i da su neke prethodne administracija, u različitom stepenu, zanemarivale naučna dostignuća, koja su bila u suprotnosti sa njihovim političkim prioritetima.
Kao primer navodi administraciju Ronalda Regana kojeg su zdravstveni stručnjaci kritikovali da je presporo reagovao na krizu koju je izazvao AIDS-a 1980-ih.
Ukazuje i da je 2011. godine visoko pozicionirani zdravstveni zvaničnik iz administracije Baraka Obame smenio jedan broj naučnika iz Uprave za hranu i lekove, koji su potvrdili da su kontraceptivni lekovi koji se izdaju bez recepta bezbedni po maloletne osobe.
Međutim, kako zaključuje "Njujork tajms" napadi na nauku i struku su mnogo veći u vreme Trampove administracije.