Још пет грађана Србије преминуло од коронавируса, излечено 1.063
Током последњих 24 сата је још пет грађана Србије преминуло од последица вируса COVID-19, од чега четири мушкарца и једна жена.
Тиме се укупан број жртава коронавируса у Србији попео на 139. Од јучерашње конференције за новинаре до данас је тестирано још 2.688 грађана а 162 њих се показало позитивним на инфекцију коронавирусом, изјавио је у Палати Србија покрајински секретар за здравство Зоран Гојковић.
Тренутно је хоспитализовано 3.477 пацијената, од којих се 96 налази на респираторима.
Укупан број здравствених радника позитивних на COVID-19 је 622.
До сада је укупно тестирано 51.324 грађана Србије и њих 7.276 има позитиван резултат на заразу коронавирусом, а до сада је укупно излечено 1.063 грађана.
Гојковић је изјавио да је до тренда пада броја оболелих у Србији дошло због свега што је до сада урађено, а пре свега због мера и активног учешћа здравственог сектора у лечењу оболелих.
"Што се тиче ситуације у Војводини, она је епидемиолошки задовољавајућа већ седам дана, пошто имамо константан пад броја оболелих и изразито повећање броја оних који су оздравили од корона вируса", рекао је Гојковић.
Каже да је из КЦ Војводине отпушен 131 пацијент са болничког лечења, као и да сада на инфективном одељењу лежи 75 особа.
"Ово су све резултати на основу оног што је рађено пре 10 дана, а какви ће резултати бити за 10 дана зависи како се понашамо данас", додао је Гојковић.
Гојковић је изјавио је да су у Институту за онкологију и радиологију Србије 64 здравствена радника била заражена новим корона вирусом, а да је на данашњи дан тај број 12.
Он је тако одговорио на питање новинара зашто је министар здравља Златибор Лончар рекао јуче да је десетак заражених на том Институту, а директорка да их је 65.
Гоковић је уз то указао да су болесници који имају малигне болести најосетљивија популација, када је у питању Ковид 19.
“Зато смо од старта апеловали да се сами изолују, да долазе у контакт са што мање особа, јер морају да иду на хемиотерапију, на зрачење”, рекао је Гојковић.
Он је рекао да људи који раде на Институту за онкологију не могу да буду опремљени опремом која је у Ковид болницама, не због тога што те опреме нема, већ зато што то, како каже, није сврсисходно.
“Не можете опремити цео Институт за онкологију да сви запослени ходају у скафандерима не зато што их нема већ зато што се то медицински не ради”, рекао је Гојковић.
Како је додао, таква је ситуација и Нишу, и у Крагујевцу, и у Институту за онкологију Војводине.
Епидемиолог Предраг Кон изразио је данас уверење да ће сада сигурно доћи до промене навика у здравству по питању коришћења заштитне опреме.
Кон је, на конференцији за штампу упитан каква је ситуацији у Клиници за очне болести, да ли је било заражених, да ли су тестирани здравствени радници и у ком обиму, rrеkao да нема тренутно појединачне податке установа, али је указао да је суштински свуда врло слично.
„Тамо где је ушао вирус откривена су углавном асимптоматска обољења код здравствених радника. Било је и оних са озбиљним болестима. Нажалост било је тако и на Инфективој клиници где се највише користила заштитна опрема“, објаснио је он.
Кон је указао да постоји четири нивоа заштитне опреме, и навео да је Комисија за заштиту и спречавање болничких инфекција направила посебан програм везано за то.
Он је истакао да је један ниво заштите за оне који долазе у директни контакт са ковид пацијентима, а друга ако се ради само о прегледу пацијената.
Ако постоји могућност избацивања секрета користе се додатне мере заштите, маске и скафандери, а тако у ситуацији када се врши интубација, зна се да је изузетно заразно и тада се користи највиши ниво опреме, објаснио је Кон.
Рекао је да је заражавање у епидемијској ситуацији исто као код грипа, додајући да код грипа постоји обавеза ванкцинације здравственог особља, али се та мера не спроводи.
„Годинама се није користила заштитна опрема и такве навике се наслеђују. Сада ће доћи до промене нажалост по озбиљној цену“, закључио је Кон.
Покрајински секретар за здравство Зоран Гојковић нагласио је да нужда мења навике.
„Здравствени радници мораће да буду пуно обазривији у третману И лечењу пацијената. Молили смо грађане да нам помогну да би ми њима помогли, да искрено говоре о симптомима. Изузетно је опасно да се симтопми скривају и да одете код лекара који нема довољну заштити, јер није предодређен за такав вид обављања посла“, објаснио је он.
Гојковић је казао да су сви здравствени радници који су имали индикацију тестирани по приоритету и да не верује да је било ко, са таквом индикацијом, скрајнут.
Гојковић је саопштио да је због коронавируса хоспитализовано 3.477 пацијената, а на респиратору се налази 96 обилелих.
На Инфективној клиници КЦС лечи се 62 пацијента, у старом делу КЦ Ниш 153, а у новој згради те здравствене утанове 299 пацијента.
У КЦ Војводине смештено је 75 пацијената, а у КЦ Крагујевац 96.
У КБЦ “Др Драгиша Мишовић” смештено је 226 пацијената, на Пулмолошкој клиници КЦС 81, у КБЦ Земун 308, а у КБЦ Звездара 320 оболелих.
У Општој болници у Панчеву налази се 129 особа, а у Општој болници у Лесковцу 132.
На Инситуту “Бањица” хоспитализовано је 200, а у Војној болници “Карабурма” 62 пацијента.
У привременој болници на Београдском сајму је 305 особа, у нишком Чаиру и хотелу Центротурист укупно 74 особе, у Дому студената Медицинског факултета у Нишу 209, а у Ученичком дому 131 оболели.
На Новосадском сајму је 116 људи, у Средњој медицинској школи “Два хероја” у Новом Пазару 42, а на Инфективном оделењу новопазарске Опште болнице смештено је пет пацијената.
У привременој болници Хала спортова у Крушевцу смештено је 45 особа, у Плавој хали у Чачку 18.
У Специјалној болници “Јунаковић” код Апатина налази се 45 особа, у младеновачком Институту Селтерс 66, у Бањи Ковиљачи 57, Специјалној болници “Меркур” у Врњачкој бањи 47, а у Инситуту у Нишкој бањи 174 особе.
Е. Д.