Институт у Каменици и током епидемије збрињава све инфаркте
Кардиолошки болесници су у групи најризичних болесника, када је реч о оболевању од вируса ковид-19, те је стога овим пацијентима препоручена и строга изолација, а лекари Института за кардиоваскуларне болести Војводине у Сремској Каменици обезбеђују им надзор током тог периода, јер су отворене и посебне телефонске линије које пацијенти могу да зову.
У Институту се тренутно збрињавају само хитна стања, као што су акутни инфаркти миокарда, тешка срчана попуштања, поремећаји ритма и спровођења који захтевају хитну уградњу електричног стимулатора срца или дефибрилатора, замене батерија и дисекције аорте.
Како за “Дневник” објашњава директор Института професор др Александар Реџек, због ванредног стања изазваног епидемијом корона вируса ковид-19, сви остали пацијенти упућују се на кућно лечење.
- У условима ванредног стања због епидемије изазване вирусом ковид-19, Инстутут за кардиоваскуларне болести Војводине збрињава само хитне, животно угрожене кардиоваскуларне болеснике, при чему се предузимају све препоручене мере, у циљу заштите како самих пацијената, тако и медицинског особља. Сви остали болесници упућени су на даље кућно лечење, у складу с препорукама за поступање у условима епидемије – каже др Реџек.
Како објашњава, кардиоваскуларни болесници, код којих су често присутна и пратећа обољења, као што су шећерна болест, бубрежне и респираторне инсуфицијенције, ранији неуролошки догађаји и друге болести, представљају најризичнију групу за настанак тешких компликација, те и смртног исхода у склопу инфекције корона вирусом.
Свих седам дана у недељи од 7 до 15 часова пацијенти могу телефоном да добију информације од лекара Института. На Клиници за кардиологију ти бројеви су 064/887-92-84 и 064/887-92-85. На Клиници за кардиоваскуларну хирургију бројеви телефона које пацијенти могу да зову свакога дана од 7 до 15 часова су 064/887-92-86 и 064/887-92-87. Број телефона за хитне консултације које пацијенти могу да зову од 15 часова, па до 7 сати ујутру наредног дана је 062/887-66-43. Мејл лекарима можете да пошаљете директно са сајта.
- Из тог разлога, нашим болесницима обезбеђена је сва неопходна подршка да у условима кућне изолације буду под медицинским надзором. Институт је обезбедио четири телефонске линије које стоје на располагању пацијентима радним данима и викендом од 7 до 15 часова за све неопходне консултације, као и посебну линију која је активна од 15 часова до 7 часова ујутру наредног дана, такође седам дана у недељи, искључиво за хитне позиве. Ови телефони, као и инфо мејл адреса, постављени су на видном месту на сајту Института – навео је др Реџек.
Када је реч о пријему хитних болесника, директор Института објашњава да су на пријемним пунктовима и одељењу обезбеђени сви неопходни услови, у смислу препоручене заштитне опреме и дефинисаних процедура које гарантују безбедност пацијената и запослених медицинских радника који ступају у непосредни контакт са њима.
- Код болесника се спроводи тестирање на инфекцију вирусом ковид-19 и обезбеђује им се превентивна изолација до добијања налаза. Хитна стања која се збрињавају јесу акутни инфаркти миокарда, тешка срчана попуштања, поремећаји ритма и спровођења који захтевају хитну уградњу електричног стимулатора срца или дефибрилатора, замене батерија, дисекције аорте и друга хитна стања. Такође, спроводи се и свакодневна контрола запослених при доласку на посао, у смислу постојања симптома инфекције и повишене телесне температуре, те се у случају потребе упућују под даљи епидемиолошки надзор – напомиње др Реџек и додаје како Институт располаже са довољним количинама заштитне опреме и дезинфекционих средстава, које су обезбеђене највећим делом акцијом дражаве, а мањим делом из посебних донација.
Љ. Петровић