Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Institut u Kamenici i tokom epidemije zbrinjava sve infarkte

08.04.2020. 11:27 11:33
Piše:
Foto: Dnevnik (arhiva)

Kardiološki bolesnici su u grupi najrizičnih bolesnika, kada je reč o obolevanju od virusa kovid-19, te je stoga ovim pacijentima preporučena i stroga izolacija, a lekari Instituta za kardiovaskularne bolesti Vojvodine u Sremskoj Kamenici obezbeđuju im nadzor tokom tog perioda, jer su otvorene i posebne telefonske linije koje pacijenti mogu da zovu.

U Institutu se trenutno zbrinjavaju samo hitna stanja, kao što su akutni infarkti miokarda, teška srčana popuštanja, poremećaji ritma i sprovođenja koji zahtevaju hitnu ugradnju električnog stimulatora srca ili defibrilatora, zamene baterija i disekcije aorte.

Kako za “Dnevnik” objašnjava direktor Instituta profesor dr Aleksandar Redžek, zbog vanrednog stanja izazvanog epidemijom korona virusa kovid-19, svi ostali pacijenti upućuju se na kućno lečenje.

- U uslovima vanrednog stanja zbog epidemije izazvane virusom kovid-19, Instutut za kardiovaskularne bolesti Vojvodine zbrinjava samo hitne, životno ugrožene kardiovaskularne bolesnike, pri čemu se preduzimaju sve preporučene mere, u cilju zaštite kako samih pacijenata, tako i medicinskog osoblja. Svi ostali bolesnici upućeni su na dalje kućno lečenje, u skladu s preporukama za postupanje u uslovima epidemije – kaže dr Redžek.

Kako objašnjava, kardiovaskularni bolesnici, kod kojih su često prisutna i prateća oboljenja, kao što su šećerna bolest, bubrežne i respiratorne insuficijencije, raniji neurološki događaji i druge bolesti, predstavljaju najrizičniju grupu za nastanak teških komplikacija, te i smrtnog ishoda u sklopu infekcije korona virusom.


Brojevi telefona za informacije

Svih sedam dana u nedelji od 7 do 15 časova pacijenti mogu telefonom da dobiju informacije od lekara Instituta. Na Klinici za kardiologiju ti brojevi su 064/887-92-84 i 064/887-92-85. Na Klinici za kardiovaskularnu hirurgiju brojevi telefona koje pacijenti mogu da zovu svakoga dana od 7 do 15 časova su 064/887-92-86 i 064/887-92-87. Broj telefona za hitne konsultacije koje pacijenti mogu da zovu od 15 časova, pa do 7 sati ujutru narednog dana je 062/887-66-43. Mejl lekarima možete da pošaljete direktno sa sajta.


- Iz tog razloga, našim bolesnicima obezbeđena je sva neophodna podrška da u uslovima kućne izolacije budu pod medicinskim nadzorom. Institut je obezbedio četiri telefonske linije koje stoje na raspolaganju pacijentima radnim danima i vikendom od 7 do 15 časova za sve neophodne konsultacije, kao i posebnu liniju koja je aktivna od 15 časova do 7 časova ujutru narednog dana, takođe sedam dana u nedelji, isključivo za hitne pozive. Ovi telefoni, kao i info mejl adresa, postavljeni su na vidnom mestu na sajtu Instituta – naveo je dr Redžek.

Kada je reč o prijemu hitnih bolesnika, direktor Instituta objašnjava da su na prijemnim punktovima i odeljenju obezbeđeni svi neophodni uslovi, u smislu preporučene zaštitne opreme i definisanih procedura koje garantuju bezbednost pacijenata i zaposlenih medicinskih radnika koji stupaju u neposredni kontakt sa njima.

- Kod bolesnika se sprovodi testiranje na infekciju virusom kovid-19 i obezbeđuje im se preventivna izolacija do dobijanja nalaza. Hitna stanja koja se zbrinjavaju jesu akutni infarkti miokarda, teška srčana popuštanja, poremećaji ritma i sprovođenja koji zahtevaju hitnu ugradnju električnog stimulatora srca ili defibrilatora, zamene baterija, disekcije aorte i druga hitna stanja. Takođe, sprovodi se i svakodnevna kontrola zaposlenih pri dolasku na posao, u smislu postojanja simptoma infekcije i povišene telesne temperature, te se u slučaju potrebe upućuju pod dalji epidemiološki nadzor – napominje dr Redžek i dodaje kako Institut raspolaže sa dovoljnim količinama zaštitne opreme i dezinfekcionih sredstava, koje su obezbeđene najvećim delom akcijom dražave, a manjim delom iz posebnih donacija.

LJ. Petrović

Piše:
Pošaljite komentar