Нови вирус добио званично име, у Србији за сада без сумње на обољење
Институт за јавно здравље Србије издао је обавештење путницима који долазе из Кине, позивајући их да се, уколико имају симптоме респираторног обољења са повишеном телесном температуром, јаве на телефон 064 8945 235.
Овај телефон отворило је Министарство здравља Србије.Светска здравствена организација је заједно са Светском организацијом за храну и пољопривреду (ФАО) утврдила име за нови коронавирус COVID-19. Такође, установљен је назив за вирус САРС-ЦоВ-2.Услед промене начина класификације оболелих у покрајини Хубеј у НР Кини, где је и даље жариште епидемије, број оболелих укључује и особе које
испуњавају клиничке и епидемиолошке критеријуме, а не само оне код којих је добијена лабораторијска потврда, каже “Батут” и додаје да је Одбор за ванредне ситуације Светске здравствене организације 30. јануара 2020. године прогласио јавноздравствену претњу од међународног значаја због епидемије болести коју изазива нови коронавирус.
Грађанима Републике Србије и другим путницима који долазе из Кине и других подручја у којима су могли бити изложени инфекцији новим коронавирусом саветује се да се држе упутстава која су садржана у Здравственом упозорењу
У свету је, до јуче пријављено укупно 73.328 оболелих од инфекције изазване новим коронавирусом, од којих је од овог вируса преминуло њих 1.873. У Европи је регистровано 47 потврђених случајева инфекције новим коронавирусом, и то у: Немачкој (16), Француској (12), Уједињеном Краљевству (9), Италији (3), Шпанији (2), Русији (2), Финској (1), Шведској (1) и Белгији (1). Регистрован је и први смртни случај на подручју Европе (Француска). Осим НР Кине, случајеви COVID-19 су регостровани у укупно 25 земаља (нема нових земаља у односу на prеthodni дан) и на једном броду, укотвљеном у луци Јокохама у Јапану.
Грађанима Републике Србије саветује ањ да одложе планирана путовања у Кину због могућег ризика од заражавања новим коронавирусом. Уколико путују у Кину, препоручује се избегавање контакта с особама које имају знаке инфекције органа за дисање (кашаљ, кијање, цурење носа, повишена температура). Такође, пожељно је избегавање масовних окупљања и боравка у простору где се налази велики број особа, појачана и честа хигијена руку (прање водом и сапуном најмање 20 секунди, или ако то није могуће, коришћење алкохолних гелова за дезинфекцију руку, нарочито након контакта с оболелим особама или боравка у потенцијално угроженом подручју.
Може се препоручити ношење маски преко уста и носа уколико се борави у простору где су масовна окупљања (аеродроми, железничке и аутобуске станице, градски и међуградски превоз и сл), као и придржавање мера заштите од преношења инфекције код свих особа које осете симптоме инфекције органа за дисање (респираторна хигијена – одржавање одстојања од других особа, покривање уста и носа приликом кашљања или кијања папирним марамицама или рукавом у прегибу лакта, често прање руку). Такође, епидемиолози саветују избегавање контакта са живим или мртвим дивљим или домаћим животињама.
Грађанима Републике Србије и другим путницима који долазе из Кине и других подручја у којима су могли бити изложени инфекцији новим коронавирусом саветујемо да се држе упутстава која су садржана у Здравственом упозорењу (на српском, енглеском и кинеском језику), кажу у “Батуту”.
На основу до сада расположивих информација о болести, Светска здравствена организација не препоручује било каква ограничења за путнике у међународном саобраћају.
У Републици Србији се спроводе мере у складу са Законом о заштити становништва од заразних болести које укључују дистрибуција здравствених упозорења путницима који долазе из НР Кине и, према индикацијама, здравствени надзор и изолацију оболелих и здравствени надзор над контактима.
Према препорукама Светске здравствене организације, у Србији с од понедељка, 10. фебруара 2020. године, спроводи надзор. Институт за јавно здравље Србије “Др Милан Јовановић Батут”, у сарадњи с Министарством здравља и надлежним здравственим установама, прати епидемиолошку ситуацију болести, изазване новим коронавирусом у свету и, сходно новим сазнањима и препорукама Светске здравствене организације, издаваће обавештења за јавност и упутства за поступање здравственим установама и другим надлежним органима и институцијама.
И. Р.