Иђошки КУД „Петефи Шандор” цењен и у Мађарској
МАЛИ ИЂОШ:Културно-уметничко друштво „Петефи Шандор” у Малом Иђошу постоји од 1954. године, пуних 65 година.
Сада окупљају скоро две стотине чланова. - На крају школске године наш КУД броји више деце него у септембру, тако да број варира од 180 до 200 чланова- каже директорка КУД-а Габриела Линка Берец. - Имамо више група, четири фолклорне, малу групу „играоницу” деце која иду у забавиште, затим групу старијих жена које праве разне ручне радове, две групе хорова- девојачко-певачке групе и издали смо два ЦД-а.
Габриела Линка Берец истиче да осим што учествују у свим манифестацијама у општини, покривају и шире догађаје у Војводини, Србији, а гостују и у Мађарској и у Румунији.
- Имамо наше просторије, користимо позоришну салу у Малом Иђошу, а имамо и зимску салу за вежбање коју можемо да грејемо што нам је важно- каже Габриела. -Такође, имамо и наше канцеларије. Од локалне самоуправе сваког месеца добијамо новац за трошкове и корисници смо buyеta, што нам заиста значи –потврђује Берец.
Према њеним речима, имају велике планове и за наредну годину, јер фолклорна група „Ризгетуш” за одрасле идуће године слави 25-годишњицу и тим поводом биће организована велика манифестација 26. јула, за коју већ трају припреме.
- Пишемо пројекте за конкурсе, јер нам треба новца за тај догађај и организоваћемо и свечани наступ и приредбу за Дане свете Ане и то нам је централни догађај за идућу годину- истиче директорка. -Наша деца као и одрасли наступиће на свим фестивалима следеће године, као што смо чинили и до сада.
Ово друштво може с е похвалити бројним наградама и признањима, а њихова најбоља група „Ризгетуш” сваке друге године се такмичи у Мађарској и награда не изостане ниједан пут.
-То је највеће такмичење и смотра фолклорних ансамбла у региону. Стручни жири даје бодове и оцењује и сваки пут се квалификујемо, што је доказ да радимо добро- сматра Габриела Линка Берец. -Мађарске народне ношње у којима наступамо су толико разноврсне и богате, а свака регија има своју ношњу, те нам и та ставка пуно односи из buyеta. Када плешемо одређени плес, морамо да направимо или набавимо ношње региона. Јако је скупо, али имамо и помоћ удружења жена које нам помажу у шивењу ношњи, али сада добијамо и из Мађарске новац за материјал, од којих шијемо хаљине и одела.
Она додаје да им је потребно за децу и одрасле 10 до 15 различитих ношњи за различита такмичења сваке године.
- Имамо велики магацин где држимо све ношње, које је потребно стручно средити, јер неки делови не могу да се перу због разних украса и ситних радова и везова. Доњи део ношње није проблем, јер се беле тканине перу, док горњи не сме да се пере, како се не би оштетио – каже Габриела и додаје да немају старе ношње, јер фолклорна група не постоји од самог оснивања КУД-а, већ су предмети новијег датума.
- Некада је КУД имао само позоришни ансамбл, аматерску позоришну групу коју имамо и сад. И пре смо имали и музичку групу, а фолклорна је настала након деведесетих година - истиче Габриела.
М. Стакић
Пројекат „Остваривање јавног инетереса у Малом Иђошу” реализује ДВП Продукција, а суфинансира Општина Мали Иђош. Ставови изнети у подржаном медијском пројекту нужно не изражавају ставове органа који је доделио средства.