Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

У Малом Иђошу улажу у клубове и културна друштва

16.12.2019. 13:12 13:14
Пише:
Фото: Дневник/Радивој Хаџић

МАЛИ ИЂОШ: Основни буџет Општине Мали Иђош, без додатих средстава са виших нивоа намењених инвестицијама, износи око 400 милиона динара.

Тим новцем се морају покрити многе потребе. Ове године је у Малом Иђошу обновљен Дом културе, а улагања у културу, давања за културно-уметничка удружења велика су, сразмерно општинском буџету. Ипак, спорт се као област издваја, са два одсто из општинске касе.

- Спорт је на високом нивоу у нашој општини и поносни смо на наше спортисте. Имамо девочицу за коју сматрамо да ће бити светска рекордерка у бацању копља. Андриана Вилагош има 15 година и у својој категорији је сада најбоља на свету, има најбољи спортски резултат у историји млађих јуниорки. Такође, имамо девојчицу Катарину Гвозденовић која је првак Србије у стоном тенису, има пуно освојених медаља и Општина јој је платила пут за такмичење у иностранство, док смо прошле године СК „Домбош” даровали спортском опремом. На све начине помажемо нашим спортистима- истиче председник општине Марко Лазић и додаје да је - Олимпијски комитет Србије направио стазу за бацање копља на стадиону у Малом Иђошу са тартаном, како би Андриана Вилагош имала најбоље услове за тренинг.

Нове трибине, вели наш саговорник, праве се на фудбалском стадиону “Јадран” у Фекетићу, и ту.инвестицију у вредности од 15 милиона динара финансира  Управа за капитална улагања.

-Трудимо се да у сва три места улажемо пођеднако, асфралтирали смо и пет улица у општини, три у Фекетићу, једну у Ловћенцу и једну смо комплетно нову урадили у Малом Иђошу дужине километар и по за шта смо новац добили од Покрајинске владе, укупна инвестиција за асфалтирање улица износи 30 милиона динара- каже Лазић. -Још увек имамо двадесетак улица у Малом Иђошу које нису асфалтиране, али смо из локалног буџета издвојили новац и попунили све ударне рупе на путевима.

Председник Општине Мали Иђош истиче да су инвестиције у њиховој општини добиле замах, захваљујући помоћ покрајинске и републичке владе, али да је и од велике важности што Општина има спремне пројектне документације.

-Очекујемо сад и да од Републике добијемо новац за водоводну мрежу за коју такође имамо спреман пројекат - каже Лазић. -Имамо пројекте за комплетну канализацију, водоводну мрежу, уређење центра Ловћенца и Фекетића и уређење индустријске зоне па преостаје да нам виши нивои власти новчано помогну у остваривању  пројеката.

Буџет за ову годину захваљујући великим инвестицијама а то је изградња пречистача отпадних вода-као  капитална општинска  инвестиција и уређење канала износи милијарду и 150 милиона динара.

-Реално буџет без инвестиција износи око 400 милиона динара, што је довољан показатељ колико је  оснажен новчаним улагањима виших органа власти  - предочава председник локалне самоуправе Мали Иђош Марко Лазић наводећи да .нису заборављене  ни мање инвестиције. -Урађено је  дечије игралиште у Ловћенцу по новом правилнику и стандардима. Такође, избушили смо четири бунара за воду  и тај пројекат  је суфинансирао Покрајински секретеријат за пољопривреду, водопривреду и шумарство. У плану је и реновирање амбуланте у Ловћенцу где ће бити замењена комплетна столарија стара 40 година, што ће бити финансирано из локалног буџета. Урађена је и гасификација свих јавних објеката, школа, вртића, амбуланти, зграде полиције, као и Општине. Прешли смо са мазута на гас, остало је неколико  објеката који ће такође бити гасификовани у наредном периоду, што је урађено кроз јавно- приватно партнертсво на период плаћања 15 година, чиме је постигнута значајна уштеда- истиче председник општине Лазић.

По његовим речима урађен је и пројекат за обнову зграде полицијске станице, па ће  се конкурисати код Министарства рударства и енергетике, јер је то објекат у који није улагано више од три деценије.

М. Стакић

 

Пише:
Пошаљите коментар