Iđoški KUD „Petefi Šandor” cenjen i u Mađarskoj
MALI IĐOŠ:Kulturno-umetničko društvo „Petefi Šandor” u Malom Iđošu postoji od 1954. godine, punih 65 godina.
Sada okupljaju skoro dve stotine članova. - Na kraju školske godine naš KUD broji više dece nego u septembru, tako da broj varira od 180 do 200 članova- kaže direktorka KUD-a Gabriela Linka Berec. - Imamo više grupa, četiri folklorne, malu grupu „igraonicu” dece koja idu u zabavište, zatim grupu starijih žena koje prave razne ručne radove, dve grupe horova- devojačko-pevačke grupe i izdali smo dva CD-a.
Gabriela Linka Berec ističe da osim što učestvuju u svim manifestacijama u opštini, pokrivaju i šire događaje u Vojvodini, Srbiji, a gostuju i u Mađarskoj i u Rumuniji.
- Imamo naše prostorije, koristimo pozorišnu salu u Malom Iđošu, a imamo i zimsku salu za vežbanje koju možemo da grejemo što nam je važno- kaže Gabriela. -Takođe, imamo i naše kancelarije. Od lokalne samouprave svakog meseca dobijamo novac za troškove i korisnici smo buyeta, što nam zaista znači –potvrđuje Berec.
Prema njenim rečima, imaju velike planove i za narednu godinu, jer folklorna grupa „Rizgetuš” za odrasle iduće godine slavi 25-godišnjicu i tim povodom biće organizovana velika manifestacija 26. jula, za koju već traju pripreme.
- Pišemo projekte za konkurse, jer nam treba novca za taj događaj i organizovaćemo i svečani nastup i priredbu za Dane svete Ane i to nam je centralni događaj za iduću godinu- ističe direktorka. -Naša deca kao i odrasli nastupiće na svim festivalima sledeće godine, kao što smo činili i do sada.
Ovo društvo može s e pohvaliti brojnim nagradama i priznanjima, a njihova najbolja grupa „Rizgetuš” svake druge godine se takmiči u Mađarskoj i nagrada ne izostane nijedan put.
-To je najveće takmičenje i smotra folklornih ansambla u regionu. Stručni žiri daje bodove i ocenjuje i svaki put se kvalifikujemo, što je dokaz da radimo dobro- smatra Gabriela Linka Berec. -Mađarske narodne nošnje u kojima nastupamo su toliko raznovrsne i bogate, a svaka regija ima svoju nošnju, te nam i ta stavka puno odnosi iz buyeta. Kada plešemo određeni ples, moramo da napravimo ili nabavimo nošnje regiona. Jako je skupo, ali imamo i pomoć udruženja žena koje nam pomažu u šivenju nošnji, ali sada dobijamo i iz Mađarske novac za materijal, od kojih šijemo haljine i odela.
Ona dodaje da im je potrebno za decu i odrasle 10 do 15 različitih nošnji za različita takmičenja svake godine.
- Imamo veliki magacin gde držimo sve nošnje, koje je potrebno stručno srediti, jer neki delovi ne mogu da se peru zbog raznih ukrasa i sitnih radova i vezova. Donji deo nošnje nije problem, jer se bele tkanine peru, dok gornji ne sme da se pere, kako se ne bi oštetio – kaže Gabriela i dodaje da nemaju stare nošnje, jer folklorna grupa ne postoji od samog osnivanja KUD-a, već su predmeti novijeg datuma.
- Nekada je KUD imao samo pozorišni ansambl, amatersku pozorišnu grupu koju imamo i sad. I pre smo imali i muzičku grupu, a folklorna je nastala nakon devedesetih godina - ističe Gabriela.
M. Stakić
Projekat „Ostvarivanje javnog ineteresa u Malom Iđošu” realizuje DVP Produkcija, a sufinansira Opština Mali Iđoš. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.