Маринели: Србија постаје све важнији партнер НАТО-у
БЕОГРАД: Србија НАТО-у постаје све важнији партнер и наши односи су бољи него што се то чини обичном човеку, рекао је у интервјуу за портал Јуропиан Вестерн Балкан (EWB) бригадни генерал Чезаре Маринели, шеф Канцеларије НАТО-а у Београду.
"Ово ми је четврта година у Београду и са задовољством могу рећи да су односи између Србије и НАТО-а бољи него што се то чини обичном човеку. Србија постаје све важнији партнер НАТО-а. Драго ми је да можемо да сарађујемо и размењујемо искуства кроз програм Партнерство за мир, у ком је Србија једна од активнијих земаља, усредсређена на могућности за обуку и изградњу капацитета", рекао је Маринели за EWB.
Тренутно, у складу са својим потребама и амбицијама, као и спољном политиком, Србија има избор од преко 1.600 различитих активности које може радити с НАТО-ом, рекао је Мринели, додајући да су Србија и НАТО временом развили јако и практично партнерство које се заснива на разумевању да су суседи, а сарадња са суседима на питањима безбедности чини све грађане сигурнијим.
Према његовом мишљењу, кључни догађаји који су обележили сарадњу између Србије и НАТО-а у 2019. били су више заједничких активности које су биле корисне за обе стране, попут посете неколико високих званичника НАТО-а Београду или тога да је, захваљујући Агенцији за подршку НАТО-а и набавку и њеном поверилачком фонду, Технички ремонтни завод у Крагујевцу добио нове капацитете
На питање да ли би опредељење Србије да "прошири и унапреди сарадњу са Организацијом Уговора о колективној безбедности" (Ташкентски уговор постсовјетских држава), могло да буде препрека у односима између Србије и НАТО-а у будућности, Маринели је рекао да НАТО не види никакве препреке за обострано корисну сарадњу и да константно истиче да у потпуности поштује политику војне неутралности Србије.
Поводом војне вежбе "Словенски штит 2019" коју су Србија и Руска Федерација одржале октобру 2019. године и њеног потенцијалног утицаја на односе Србије и НАТО-а, он је подвукао да је избор система наоружања суверено право сваке земље, па тако и Србије.
"Свесни смо да је НАТО и даље контроверзна тема у Србији", рекао је Маринели упитан о негативној перцепцији НАТО-а која и даље постоји у Србији превасходно због бомбардовања 1999. године и улоге коју је НАТО играо у ратовима у бившој Југославији, пише EWB.
"Сећања на ваздушну кампању 1999. су и даље болна тачка многима, нарочито онима који су изгубили вољене особе. Кампања никад није била усмерена против српског народа. Њен циљ је био да се заштите цивили у ширем региону. Сваки изгубљен недужни живот је трагедија, због чега ми дубоко жалимо. Никад не смемо да заборавимо прошлост, али можемо да гледамо унапред. То је оно што НАТО и Србија раде кроз ово партнерство, гледамо ка бољој будућности", закључио је шеф Канцеларије НАТО-а у Београду.