Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

У ЕТШ „Михајло Пупин”: Играчке од електроотпада и старих апарата

28.11.2019. 12:56 12:58
Пише:
Фото: Dnevnik.rs

Ученици Електротехничке школе „Михајло Пупин”, заједно с професорком практичне наставе Јасном Скомрак, од старих уређаја и електроматеријала, који би иначе завршили на отпаду, праве различите украсе и играчке, али и предмете попут обележивача за књиге, сталака за поруке...

Материјал за пројекте налазе у школи или пак од куће доносе старе неупотребљиве апарате, а дешава се и да им поједине фирме дају електроотпад. Више од десет година Јасна Скомрак се труди да, кроз различите пројекте и активности у школи, укаже ученицима на важност рециклаже и одрживог развоја и да све то некако усклади с наставним планом и програмом. У Електротехничкој школи је од 1987. године, а каже да, кад се човек труди и ради корисне ствари и оно што воли, године нису битне, те да је добра идеја увек на цени.

– Одрживи развој је важан, не само за појединца, државу, регион већ за цело човечанство, и жеља ми је да то пренесем ученицима – објаснила је професорка Скомрак. – Рециклажа је само део одрживог развоја, који подразумева много тога из наше струке, од обновљивих извора, преко уштеде енергије, пажљивог трошења и коришћења ресурса, па све до заштите животне средине.

Живимо у потрошачком друштву и, нажалост, сведоци смо тога да се количина отпада, укључујући и електронски, свакодневно повећава, а по речима наше саговорнице, апарате врло брзо одбацујемо, поготово телефоне.

– Мој задатак је да код младих развијем свест о заштити животне средине и о томе колико је неодговарајуће одлагање отпада штетно – навела је Јасна Скомрак. – Људи често нису ни свесни тога колико је, на пример, бацање батерија с кућним смећем и комуналним отпадом опасно по здравље и животну средину. Од ђака очекујем да оно што науче пренесу својим пријатељима и породици, те да се идеја о одрживом развоју шири и да на тај начин утичемо на појединце, институције, установе и компаније да буду друштвено одговорни.

Да се труд Јасне Скомрак исплати, најбољи је пример ученик другог разреда на Смеру за енергетику Милош Продановић, који каже да му све што у школи ради не одузима време јер је реч о корисним стварима, а кад се тако нечим бави, то му представља задовољство.

– Када изађете на улицу и видите колико смећа има на сваком кораку, схватите колико су рециклажа и заштита животне средине важне – нагласио је Милош. – Тужно је што људи све што им не више треба без много размишљања бацају. То што ми у школи радимо можда јесте мало, али од тих малих ствари све креће.

Осим што средњошколци на настави уче да растављају и састављају електричне компоненте, они се, док смишљају како да старим стварима дају нову употребну вредност, друже и развијају тимски дух. Креативни ђаци Електротехничке школе све што направе углавном поклањају, те на тај начин, по речима професорке практичне наставе, развијају и емпатију. Ученици су, иначе, прошле школске године а ове календарске, израдили макету обновљивих извора електричне енергије, коју су на обележавању Светског дана енергетске ефикасности, 5. марта, у ОШ „Никола Тесла”, поклонили тој осмолетки.


Филм пред публиком у Торину

– Европски тренинг-центар из Торина расписао је у јануару конкурс за развијање знања и вештина „Бенефит фор thе пеопле”, у више од 35, већином европских земаља – напоменула је Јасна Скомрак. – Републичко министарство је тај позив проследило средњим школама, и ја сам схватила да је време да оно што већ десет година радим с ученицима преточим у пројекат. Након тога су нам се јавили из Торина и рекли да су заинтересовани да сниме филм о томе што радим заједно с ђацима.

Филм је приказан на годишњој конференцији у Торину, пред више од 200 експерата из Европе и УНИЦЕФ-а и, по сведочењу професорке Скормак, наишао је на опште одушевљење.


– Кад одлазе у иностранство због пројеката, колеге као поклон носе играчке које су направиле вредне руке наших средњошколаца – похвалила је своје ђаке Јасна Скомрак. – Трудимо се да код ученика развијемо и осећај за естетику, да не буду сувише „крути”, иако похађају Електротехничку школу. Будући да је то што направе заправо ручни рад, код ђака подстичемо предузетнички дух и указујемо им на могућност да у будућносту од хобија развију свој бизнис.

Електротехничка школа „Михајло Пупин” укључена је у програм „За чистије и зеленије школе Војводине”, па ученици сакупљају ПВЦ амбалажу и лименке, а наша саговорница оформила је и еко-патролу, у којој по двоје ђака обилазе школу. Осим тога, школа је укључена и у акцију „Чепом до осмеха”, те су од 2. септембра прикупили око 45 килограма пластичних чепова.

Текст и фото Ј. Вукашиновић

Пише:
Пошаљите коментар
Поповић: Животна средина и иновације фокус целог света 

Поповић: Животна средина и иновације фокус целог света 

05.12.2018. 10:55 10:57