Новим прописима нису умањене накнаде породиљама
НОВИ САД: Право на накнаду зараде за време породиљског одсуства, одсуства с рада ради неге детета и одсуства с рада ради посебне неге детета остварује се у складу с важећим Законом о финансијској подршци породици с децом, каже се у јучерашњем саопштењу Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања.
Реагујући на недоумице које се ових дана јављају, из ресорног министарства наводе да ниједној породиљи која је отпочела породиљско одсуство по закону који је важио до 30. јуна 2018. године није услед доношења нових прописа умањена, односно измењена накнада зараде или укинуто неко од прописаних права, те, каже се, ниједна породиља новим прописом није оштећена.
У Министарству наводе да велики број породиља остварује накнаду зараде у износу већем од редовне плате јер су им сада у обрачун урачунати сви приходи на које су платили порезе и доприносе у посматраном периоду, а који имају карактер зараде.
Велики број породиља које остварују накнаду зараде у мањем износу, јер су радиле краћи период, остварују и другу врсту накнаде – остале накнаде по основу рођења и неге детета, уколико су у посматраном периоду биле ангажоване по основу „флексибилних облика рада” (различитих уговора...) и у збиру њихови приходи се не разликују од прихода које су остваривале док су радиле, кажу надлежни.
„Износи родитељског додатка су вишеструко већи, а за треће и четврто дете исплаћују се и у дужем периоду, тачније десет година”.
У Министарству за рад оцењују да је, како наводе, чињеница да је нови Закон о финансијској подршци породици с децом, увођењем нових права и унапређењем постојећих, омогућио далеко веће приходе породице по рођењу детета. Такође, кажу, услови за остваривање права на дечји додатак олакшани су за велики број корисника и многи од њих право остварују у већем износу. Истичу да је посебна пажња посвећена заштити најрањивијих категорија деце – у једнородитељским породицама, без родитељског старања, са сметњама у развоју и инвалидитетом и корисника НСП-а.
„Новина је директна исплата свих права прописаних Законом на рачун корисника, што значи редовне приходе породице сваког месеца”.
Породиље које су оствариле право по новим прописима који се примењују од 1. јула 2018. године не могу се сматрати „оштећенима” јер нису prеthodno оствариле неко право да би им оно било умањено, објашњавају у Министарству.
Највише би се могле сматрати оштећенима више од 20.000 незапослених породиља којима још, због недостатка buyеtskih средстава, не може бити обезбеђена нека врста накнаде због рођења детета осим родитељског додатка, каже се у саопштењу.
Надлежни у саопштењу спомињу и приходе које породице остварују на основу Законом прописаних „додатних права”, које локалне самоуправе исплаћују у складу са својим материјалним могућностима, а чији број и износи, наводе, нису занемарљиви.
Буџетска издвајања по основу тог закона планирана за 2019. годину већа су од 58 милијарди динара, а тренутно преузете обавезе по основу њега у наредном периоду су двоструко веће и морају се сукцесивно обезбеђивати, поручују из Министарства. У саопштењу се закључује да ће ресорно министарство и у наредном периоду, као и до сада, уложити додатне напоре, у складу с buyеtskim могућностима, да би се, наводе, додатно побољшао материјални положај породица с децом.
Е. Д.