Novim propisima nisu umanjene naknade porodiljama
NOVI SAD: Pravo na naknadu zarade za vreme porodiljskog odsustva, odsustva s rada radi nege deteta i odsustva s rada radi posebne nege deteta ostvaruje se u skladu s važećim Zakonom o finansijskoj podršci porodici s decom, kaže se u jučerašnjem saopštenju Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja.
Reagujući na nedoumice koje se ovih dana javljaju, iz resornog ministarstva navode da nijednoj porodilji koja je otpočela porodiljsko odsustvo po zakonu koji je važio do 30. juna 2018. godine nije usled donošenja novih propisa umanjena, odnosno izmenjena naknada zarade ili ukinuto neko od propisanih prava, te, kaže se, nijedna porodilja novim propisom nije oštećena.
U Ministarstvu navode da veliki broj porodilja ostvaruje naknadu zarade u iznosu većem od redovne plate jer su im sada u obračun uračunati svi prihodi na koje su platili poreze i doprinose u posmatranom periodu, a koji imaju karakter zarade.
Veliki broj porodilja koje ostvaruju naknadu zarade u manjem iznosu, jer su radile kraći period, ostvaruju i drugu vrstu naknade – ostale naknade po osnovu rođenja i nege deteta, ukoliko su u posmatranom periodu bile angažovane po osnovu „fleksibilnih oblika rada” (različitih ugovora...) i u zbiru njihovi prihodi se ne razlikuju od prihoda koje su ostvarivale dok su radile, kažu nadležni.
„Iznosi roditeljskog dodatka su višestruko veći, a za treće i četvrto dete isplaćuju se i u dužem periodu, tačnije deset godina”.
U Ministarstvu za rad ocenjuju da je, kako navode, činjenica da je novi Zakon o finansijskoj podršci porodici s decom, uvođenjem novih prava i unapređenjem postojećih, omogućio daleko veće prihode porodice po rođenju deteta. Takođe, kažu, uslovi za ostvarivanje prava na dečji dodatak olakšani su za veliki broj korisnika i mnogi od njih pravo ostvaruju u većem iznosu. Ističu da je posebna pažnja posvećena zaštiti najranjivijih kategorija dece – u jednoroditeljskim porodicama, bez roditeljskog staranja, sa smetnjama u razvoju i invaliditetom i korisnika NSP-a.
„Novina je direktna isplata svih prava propisanih Zakonom na račun korisnika, što znači redovne prihode porodice svakog meseca”.
Porodilje koje su ostvarile pravo po novim propisima koji se primenjuju od 1. jula 2018. godine ne mogu se smatrati „oštećenima” jer nisu prethodno ostvarile neko pravo da bi im ono bilo umanjeno, objašnjavaju u Ministarstvu.
Najviše bi se mogle smatrati oštećenima više od 20.000 nezaposlenih porodilja kojima još, zbog nedostatka buyetskih sredstava, ne može biti obezbeđena neka vrsta naknade zbog rođenja deteta osim roditeljskog dodatka, kaže se u saopštenju.
Nadležni u saopštenju spominju i prihode koje porodice ostvaruju na osnovu Zakonom propisanih „dodatnih prava”, koje lokalne samouprave isplaćuju u skladu sa svojim materijalnim mogućnostima, a čiji broj i iznosi, navode, nisu zanemarljivi.
Budžetska izdvajanja po osnovu tog zakona planirana za 2019. godinu veća su od 58 milijardi dinara, a trenutno preuzete obaveze po osnovu njega u narednom periodu su dvostruko veće i moraju se sukcesivno obezbeđivati, poručuju iz Ministarstva. U saopštenju se zaključuje da će resorno ministarstvo i u narednom periodu, kao i do sada, uložiti dodatne napore, u skladu s buyetskim mogućnostima, da bi se, navode, dodatno poboljšao materijalni položaj porodica s decom.
E. D.