104.8191

ЛИГА НАЦИЈА Србија – Канада 3:2 (25:17, 24:26, 25:21, 26:28, 15:12)

10.06.2019. 08:12 08:16
Извор: F. Bakic/Odbojkasi Srbije

Одбојкаши Србије забележили су и другу победу у Лиги нација, поново после пет сетова, а савладали су домаћине турнира репрезентацију Канаде која је словила за великог фаворита.

(Од нашег специјалног извештача)

Одиграли су изабраници Николе Грбића без пардона, на све или ништа, па су поново узели већи део колача после тај-брејк лутрије.

Добро је почела Србије, ас сервисима Петковића и Ћировића те једном грешком Канађана, повели су наши момци 7:3, али је одмах узвратио веома расположени Мар те нападима и страшним сервисима повео свој тим до вођства (8:7). Мар је до тада освојио чак шест поена и потврдила се сумња да ће бити највећа опасност по нашу селекцију. Од тада је на терену виђена изједначена игра, уз сјајне сервисе и нападе Србије која је до другог техничког тајм-аут имала три поена вишка (16:13), а са још две грешке домаћих побегла на великих плус пет (19:14), а три везана ас сервиса Катића одвела су „Орлове“ до освајања првог сета.

Наставио је наш тим са добрим сервисом, асовима Катића и Петковића, те муњевитим контрама, Србија је повела 7:2 и натерала Глена Хога да затражи тајм-аут. Направили су Канађани две измене, примача и коректора, те су лагано хватали корак сигурнијим нападима, али и нешто бољим сервисима. Србију је водио Петковић, с два везана поена је довео до нове осетне предности (16:12). Срећним асом је Канада поново пришла на свега поен заостатка (17:18). Поново је „искочио“ капитен Петковић, а грешка Дерока довела је наш тим до предности 22:19, али је она брзо испуштена до 23:23. Имао је наш тим сет лопту, али је домаћин узвратио и сервисима Еванса преокренуо до изједначења у сетовима.

Наш блок и понека грешка Канађана били су довољни да Србија поново боље почне сет и поведе 10:6, а Машуловић је заменио Крсмановића. Добра је била игра у пољу и крајњи нападачи у контрама, а после ас сервиса Катића дошао је наш им до великих 13:7, али је у игру ушао Хоуг и добрим сервисима довео свој тим до 11:14. Тада је Србија заиграла храбро, чврсто и без респекта ка домаћину те одржава ту предност. Трудила се Канада, али је Вук Тодоровић маестрално водио екипу и Србије је поново повела.

Код резултата 5:5 у четвртом сету, нови средњи блокер Војводине Немања Машуловић два пута је „спустио ролетну“ Канађанима и повео Србију ка вођству. Мењао је Грбић, ушао је Вучићевић уместо Петковића, а домаћин се распуцао и меч се наставио у борби поен за поен. Канада је преко Хоуга и Перина у два наврата повела са два поена предности, али је Србија успевала да избори изједначење, а топовским сервисом Вучићевића да дође корак испред ривала (19:18). Распуцао се Вучићевић, после сјајних напада, изблокирао је Хоуга и донео 23:22 Србији. Имао је наш тим две меч лопте, није их искористио, а ас Вајграса донео је лопту за пети сет домаћину и ускоро тај-брејк.

Блоком и асом је Божидар Вучићевић донео Србији предност од 4:1 на почетку петог периода игре, а није си зауставио ни у наставку па је вукао репрезентацију до 8:4 на промени страна. Није било слабог места у редовима „Орлова“, без обзира не раније измене, а олакшавајућа околност је била та што је Канада слабо користила контре. Ипак, Еванс је био на високом нивоу, одсервирао ас за свега поена мањка домаћина, али су уследили напади Ћировића и грешка Перина за три меч лопте Србије (14:11). Искоришћена је друга меч лопта за другу победу у Лиги нација, а егзекутор је био Вучићевић.

Нашој репрезентацији следи пут у Португал где их очекује трећи викенд Лиге нација, а ривали ће им, поред домаћина, бити још Бразил и Кина.

М. Ристић

ОТАВА: Хала „ТД плејс“, гледалаца:, судије: Касадор (Бразил), Чарлс (Тринидад и Тобаго).

СРБИЈА: Околић, Катић 14, Ћировић 9, Пековић (л), Крсмановић 3, Петковић 19, Симић 13, Машуловић 6, Мајсторовић (л), Тодоровић 3, Вилимановић, Вучићевић 10, Мехић, Павловић.

КАНАДА: Сандерс, Перин 18, Маршал (л), Хоуг 10, Даф 2, Мар 7, Дероко 4, Еванс 24, Ван Беркел, Склејтер 2, Вајграс 5, Бен (л), Сворц 12, Волш 1.

Аргентина – Бразил 2:3

Бугарска – Француска 3:2

Јапан – Иран 0:3

Кина – Пољска 0:3

Португал – САД 1:3

Русија – Италија 3:0