LIGA NACIJA Srbija – Kanada 3:2 (25:17, 24:26, 25:21, 26:28, 15:12)

10.06.2019. 08:12 08:16
Izvor: F. Bakic/Odbojkasi Srbije

Odbojkaši Srbije zabeležili su i drugu pobedu u Ligi nacija, ponovo posle pet setova, a savladali su domaćine turnira reprezentaciju Kanade koja je slovila za velikog favorita.

(Od našeg specijalnog izveštača)

Odigrali su izabranici Nikole Grbića bez pardona, na sve ili ništa, pa su ponovo uzeli veći deo kolača posle taj-brejk lutrije.

Dobro je počela Srbije, as servisima Petkovića i Ćirovića te jednom greškom Kanađana, poveli su naši momci 7:3, ali je odmah uzvratio veoma raspoloženi Mar te napadima i strašnim servisima poveo svoj tim do vođstva (8:7). Mar je do tada osvojio čak šest poena i potvrdila se sumnja da će biti najveća opasnost po našu selekciju. Od tada je na terenu viđena izjednačena igra, uz sjajne servise i napade Srbije koja je do drugog tehničkog tajm-aut imala tri poena viška (16:13), a sa još dve greške domaćih pobegla na velikih plus pet (19:14), a tri vezana as servisa Katića odvela su „Orlove“ do osvajanja prvog seta.

Nastavio je naš tim sa dobrim servisom, asovima Katića i Petkovića, te munjevitim kontrama, Srbija je povela 7:2 i naterala Glena Hoga da zatraži tajm-aut. Napravili su Kanađani dve izmene, primača i korektora, te su lagano hvatali korak sigurnijim napadima, ali i nešto boljim servisima. Srbiju je vodio Petković, s dva vezana poena je doveo do nove osetne prednosti (16:12). Srećnim asom je Kanada ponovo prišla na svega poen zaostatka (17:18). Ponovo je „iskočio“ kapiten Petković, a greška Deroka dovela je naš tim do prednosti 22:19, ali je ona brzo ispuštena do 23:23. Imao je naš tim set loptu, ali je domaćin uzvratio i servisima Evansa preokrenuo do izjednačenja u setovima.

Naš blok i poneka greška Kanađana bili su dovoljni da Srbija ponovo bolje počne set i povede 10:6, a Mašulović je zamenio Krsmanovića. Dobra je bila igra u polju i krajnji napadači u kontrama, a posle as servisa Katića došao je naš im do velikih 13:7, ali je u igru ušao Houg i dobrim servisima doveo svoj tim do 11:14. Tada je Srbija zaigrala hrabro, čvrsto i bez respekta ka domaćinu te održava tu prednost. Trudila se Kanada, ali je Vuk Todorović maestralno vodio ekipu i Srbije je ponovo povela.

Kod rezultata 5:5 u četvrtom setu, novi srednji bloker Vojvodine Nemanja Mašulović dva puta je „spustio roletnu“ Kanađanima i poveo Srbiju ka vođstvu. Menjao je Grbić, ušao je Vučićević umesto Petkovića, a domaćin se raspucao i meč se nastavio u borbi poen za poen. Kanada je preko Houga i Perina u dva navrata povela sa dva poena prednosti, ali je Srbija uspevala da izbori izjednačenje, a topovskim servisom Vučićevića da dođe korak ispred rivala (19:18). Raspucao se Vučićević, posle sjajnih napada, izblokirao je Houga i doneo 23:22 Srbiji. Imao je naš tim dve meč lopte, nije ih iskoristio, a as Vajgrasa doneo je loptu za peti set domaćinu i uskoro taj-brejk.

Blokom i asom je Božidar Vučićević doneo Srbiji prednost od 4:1 na početku petog perioda igre, a nije si zaustavio ni u nastavku pa je vukao reprezentaciju do 8:4 na promeni strana. Nije bilo slabog mesta u redovima „Orlova“, bez obzira ne ranije izmene, a olakšavajuća okolnost je bila ta što je Kanada slabo koristila kontre. Ipak, Evans je bio na visokom nivou, odservirao as za svega poena manjka domaćina, ali su usledili napadi Ćirovića i greška Perina za tri meč lopte Srbije (14:11). Iskorišćena je druga meč lopta za drugu pobedu u Ligi nacija, a egzekutor je bio Vučićević.

Našoj reprezentaciji sledi put u Portugal gde ih očekuje treći vikend Lige nacija, a rivali će im, pored domaćina, biti još Brazil i Kina.

M. Ristić

OTAVA: Hala „TD plejs“, gledalaca:, sudije: Kasador (Brazil), Čarls (Trinidad i Tobago).

SRBIJA: Okolić, Katić 14, Ćirović 9, Peković (l), Krsmanović 3, Petković 19, Simić 13, Mašulović 6, Majstorović (l), Todorović 3, Vilimanović, Vučićević 10, Mehić, Pavlović.

KANADA: Sanders, Perin 18, Maršal (l), Houg 10, Daf 2, Mar 7, Deroko 4, Evans 24, Van Berkel, Sklejter 2, Vajgras 5, Ben (l), Svorc 12, Volš 1.

Argentina – Brazil 2:3

Bugarska – Francuska 3:2

Japan – Iran 0:3

Kina – Poljska 0:3

Portugal – SAD 1:3

Rusija – Italija 3:0