УН: Без спасилачких бродова Медитеран ће бити "крваво море"
ЛОНДОН: Уједињене нације упозоравају да је ризик да мигранти и избеглице доживе бродолом на Медитерану и умру већи него икада због мањка спасилачких бродова невладиних организација и сукоба у Либији.
"Ако ускоро не интервенишемо, Медитеран ће постати крваво море", изјавила је портпаролка агенције за избеглице УН (УНХЦР) у Италији Шарлота Сами, преноси Гардијан.
Како се наводи, због повољних временским прилика на мору хиљаде људи се спремају да напусте Либију у којој се тренутно води рат, а поплаве узроковане обилним кишама отежавају живот, али будући да нема спасилачких бродова, претпоставља се да ће се број бродолома драматично повећати.
Према подацима спасилачких група, последњих дана је око 700 особа напустило обалу Либије, а свега пет одсто пресрела је либијска обалска стража и послала назад у прихватне центре.
На Малту је дошло 40 одсто људи, 11 одсто у Италију, а шта се догодило са осталима остаје непознаница.
Иако се број смртних случајева смањио prеthodnе године, број оних који умиру на путу од Либије до Европе се повећао.
Према подацима УНХЦР-а и међународне организације за миграције, од почетка године 1.940 особа је стигло у Италију из Северне Африке, а 350 их је умрло на путу.
Студија коју је урадио Институт за међународне политичке студије, показала је да је једна особа од њих осам који покушавају да пређу из Либије умрла у периду од јануара до априла ове године.
"Сведоци смо пораста броја одлазака. Очито мигранти немају право гласа како или када ће путовати. Кријумчари одлучују уместо њих. Њих уопште не занима да ли ће живи стићи или ће умрети. Последњих дана све већи број бродова полази. Ко ће их спасити ако доживе бродолом", запитала се Сами.
Антимиграциона политика коју су увеле Малта и Италија довеле су до смањења спасилачких мисија, а од 10 спасилачких бродова, колико их је било активно на Медитерану, остао је један који води немачка организација Сеа Watch.
Пре три недеље тај брод је заплењен због превоза 47 особа и од тада је усидрен на Сицилији, мада ће за неколико дана да крене према Либији.
Портпаролка Сеа Watch-a у Италији Џорџија Линарди изјавила је да су њихови авиони од 10. маја приметили 20 чамаца како превозе мигранте.
"Ситуација је алармантна. Уочили смо чамце који су сатима и по целу ноћ чекали да буду спашени. То су неподношљиви услови. Апсурдно је да у најмилитантнијем и најпрометнијем морском подручју на свету нема помоћи", рекла је Линарди.
Према подацима УНХЦР-а у Либији се налази око 60.000 тражилаца азила, а у последња два месеца 90.500 Либијаца расељено је због конфликта у и око Триполија.
Хуманитарне групе извештавају да су тражиоци азила закључани у прихватним центрима и да су жртве злостављања и тортуре.