Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Повремени породични смештај, брига о деци и родитељима

23.05.2019. 11:57 11:59
Пише:
Фото: pixabay.com

НОВИ САД: Конференција “Потенцијали и искуства породичног смештаја у породици, биолошкој породици и превенцији институционализације” одржана у сали Скупштине АП Војводине, окупила је прдставнике центара за социјални рад из Покрајине, као и из осталих делова Србије, па и госте из Црне Горе и БиХ.

Учеснике скупа поздравио је покрајински секретар за социјалну политику, демографију и равнопсравност полова Предраг Вулетић, истакавши да је циљ скупа да се за стварање услова и реализацију услуге повременог породичног смештаја мотивишу и подрже општине широм Војводине као и потенцијални пружаоци услуга.

Помоћ биолошким породицама с децом у сметњама у развоју нема без друштвене помоћи, без ње нема квалитетне бриге, рекао је Вулетић, поручивши да ће ресорни секретаријат наставити да даје подршку успостављању ове услуге на територији Војводине.

Тема конференеције овога пута је услуга повремени породични смештај. Ова услуга се искључиво и једино пружа у Новом Саду баш зато што смо наишли на разумевање Покрајинског секеретаријата за социјалну политику, демографију и равноправност полова, Градске управе за социјалну и дечију заштиту и градског Центра за социјални рад, рекла је директорка Центра за породични смештај и усвојење Нови Сад Ивана Копривица.

Како је додала, ова услуга је уствари подршка биолошкој пордици која брине о детету са сметњама у развоју. Сви знамао колико је данас тешко бринути генерално о деци, а посебно када имате дете са сметњама у развоју, а на локалном нивоу нема довољно пружалаца те услуге која подразумева да хранитељ пет дана у месецу преуземе бригу о детету, подржи биолошку породицу, да родитељи мајка или отац могу да брину о другој деци, или да се посвете себи.

На конференцији су се чула лична искуства хранитеља, искуства билошке породице, али и оних који раде у Центру за породични смештај и усвојење, који су радили истраживања колико ова услуга уствари значи биолошкој породици.

Циљ нам је да промовишемо услугу, да други центри за социјални рад из Војводине пре свега чују наша искуства и евентуално да покрену услугу у својим срединама. Ова услуга кренула је кроз пројектне активности. Иако је покренута и у Београду, Крагујевцу и Нишу, опстала је само у Новом Саду, баш захваљујући том нашем партнерству на локалном нивоу.

Доста породица брине о деци са сметњама у развоју и сигурна сам  да би им ова услуга олакшала живот. С друге стране, немамо довољно капацитета да ту услугу развијамо и ширимо на територији за коју смо основани и зато нам је поптребна подршка центара за социјални рад и градских управа. Услугу у овом моменту на теритрији Новог Сада прима 21 дете, а пружаоци услуга су 15 хранитељских породица, рекла је Ивана Копривица.

Како је објаснила, они који су заинтересовани за то да буду пружаоци услуге, могу да се јаве Центру за социјални рад или Центру за породични смештај и усвојење у Новом Саду. Процедура је иста као и за стандардно хранитељство: достављају потребну документацију, пролазе обуку и након тога се ради упараивање биолошке с хранитељском породицом. Биолошка породица може да бира свог повременог хранитеља. Најчешће су то људи које биолошка породица познаје, они који су блиски породици и познају дете тако да то за породицу и дете не буде превише стресно и оптерећујуће. Та услуга је бесплатна, породица корисника услуге је не плаћа, а хранитељи који пружају повремени породични смештај добијају накнаду од стране министарства и она није велика, износи око 7.000 днара за тих пет дана месечно колико хранитељска породица брине о детету.

Подршка биолошкој породици је круцијална и све више треба да инвестирамо у превенцију како не би дошло до нецелисходног издвајања детета из ње. Знамо да је породица природно и оптимално окружење за раст и развој сваког детета и само у изузетним околностима издвајање детета има смисла, објаснила је координаторка Уницефа Весна Дејановић.

Зато је, додала је, важно говорити о породичном смештају не само као о алтернативи, већ као о модалитетеу чији ресурси могу да се користе и у превентивне сврхе.

В. Црњански

Пише:
Пошаљите коментар
Одржан Новогодишњи базар рукотворина деце са сметњама у развоју

Одржан Новогодишњи базар рукотворина деце са сметњама у развоју

21.12.2018. 13:12 13:14
„Наша прича”: Подршка породицама деце са сметњама у развоју

„Наша прича”: Подршка породицама деце са сметњама у развоју

16.10.2017. 09:11 09:14