broken clouds
1°C
12.01.2025.
Нови Сад
eur
117.1238
usd
113.834
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Туристи све бројнији у опустелој Источној Србији

20.05.2019. 14:24 14:27
Пише:
Фото: Милић Миљеновић

Док је Хајдук Вељко ономад, иза плетера неготинског шанца, кликтао да главу даје, али не и Крајину, није највероватније ни сањао о томе да неће Турци бити ти који ће опустошити тај део мајке Србије, већ ће то урадити сама Србадија.

Да је то знао, да ли би исто учинио, главу на пањ ставио за слободу потомака којима је од слободне националне државе дража бауштела германска, италијанска, француска и ине... не зато што су пусти, већ што лепоту и плодност властите земље, памет и вредноћу овдашњих људи као да не знају да искористе зарад пристојног живота на родној груди, колевци која их је заљуљала и првим мајчиним млеком задојила?

Не би био у дилеми само Хајдук Вељко, можда би се покајали због властите жртве и други устаници, али некако испада да је баш на истоку Србије, у Неготинској крајини, највидљивије наше посрнуће као народа, све наше пропуштене шансе да искористимо чињеницу да смо смештени на еденском парчету земље. Призор опустелих села подно Дели-Јована, Мироча и Црног врха, на обалама Тимока, која су при томе унакажена кичерајским монстер-кућеринама сазданим на гастарбајтерском зноју, крви, здрављу, али и плаћене сузама у самотним ноћима далеко од родног краја, ипак не могу да код путника-намерника надвладају осећај дивљења према лепоти тог дела српске домаје. Сам Неготин, столица Крајине, колико урбанизмом и архитектуром, грађанским духом као ретко која српска мала варошица, толико и осећајем ушушканости, топлине и гостољубивости, можда је и један од најбољих избора када је српски туризам у питању, у шта се и „Дневник“ могао уверити.

Један од три тамошња музејска простора која не би ни по коју цену требало пропустити је свакако онај посвећен барду и можда највећем српском композитору Стевану Стојановићу Мокрањцу, рођеном у оближњем сеоцету Мокрању, али занимљив је и онај посвећен див-јунаку Првог српског устанка Вељку Петровићу, који је последње две године живота провео управо у Неготину, бранећи га од турске поплаве, ашикујући при томе с легендарном хајдучицом Чучук Станом, а не треба мимоићи ни Музеј Крајине, ако ни због чега другог, а оно да би се уверило у то колико су ови крајеви били интересантни готово свим цивилизацијама, од палеолита, преко Дачана, Авара, Римљана и Византинаца, Турака и Угара до модерних Европљана, Американаца и иних, који све чешће у тај крај пристижу, не моторизовани, већ бициклима, и одседају у бројним малим пансионима.

Један од таквих је, а бициклистичким глобтротерима дефинитивно најомиљенији, онај Бојана Станисављевића, пансион „Урбана герила“, намењен авантуристима, који је пре зелена оаза у самом срцу варошице, где не само да можете за готово смешну суму новца да преноћите и обилно и укусно доручкујете већ и добијете бедекерски савет којем пара нема. Знају то и белосветски путници, па у тренутку наше посете, код Бојана, модела и узора љубазности и српске гостољубивости, затичемо немачки брачни пар пензионера којима ни улазак у осму деценију живота не смета да на бициклима крстаре овим делом нашег континента с намером да се спусте до северне Африке, или њиховог тек деценију млађег истомишљеника по транспорту, који је из родног Израела кренуо на север Старе даме, Европе. Друштво нам прави и млади брачни пар Швајцараца, лекара-специјалиста, који потребу за авантуризмом задовољавају шестомесечним одсуством с посла не би ли у купљеном старом „рејнџровер“ џипу стигли до Монголије...

– Овом бициклистичком рутом Доњег Подунавља пролазе десетине хиљада бициклиста, па многи застану и код нас у Неготину, у чијој близини се и Тимок улива у Дунав, па смо и званично подручје с најмањом надморском висином у Србији – објашњава нам Бојан, који се осим туризмом, бави и тенисом као професионални тренер, за шта у дворишту препуном бујног зеленила има и терен да докаже.

По „типу“ нашег домаћина одлазимо на ручак у чувене Рајачке пимнице (или, по модерном, пивнице), тачније „Се ла ви“ и уз гуштање ретког а аутохтоног крајинског вина црне тамјанике, слушамо причу неготинског брачног пара Саше и Сање, по занимању и образовању геометара, о том искључиво економском насељу камених кућа подигнутом током 19. века, не би ли локални виноградари имали где да прерађују грожђе и складиште, али и сами уживају у својим врхунским винима. Нису то једине пимнице, има их и у суседним Рогљеву и Смедову, Штубику и Тамничу, али рајачких 270 делује најимпресивније, мада се до њих стиже дозлабога лошим и уским асфалтним друмом, а приде због државне „заштите“ комплекса, у том туристичком бисеру не постоји ниједан тоалет.

Кад се већ човек побрине за благоутробије, ваља и ноге протегнути, а опет по Бојановом савету, нема бољег места за то од посете Вратњанским капијама, феномену природе који се заштитнички надвио над Вазнесењски манастир. Посебно је импресиван Велики прираст, пролаз у виду својеврсне капије, кроз срце планине усечен снагом речних векова, чији је свод 30 метара висок, али за њим не заостају ни нешто мањи Суви и Мали прираст, до којих се стиже повремено и захтевнијом узбрдицом, на којој је видљиво обележена стаза о којој се волонтерски брину овдашњи ентузијасти планинари. За тим природним феноменом лепотом не заостају ни Моркањски водопади на Сиколској реци или Стеванске ливаде подно Дели-Јована, монументални немањићки манастир Буково или антички локалитет Шар-камен који се везује за императора Галерија и Максимина Дају, а ако се има воље и времена, ни Зајечар, с моћном тврдом римском царском резиденцијом Гамзиградом, није далеко.

Турци поново освојили Рам

Посебна је прича о путовању приобаљем Дунава од Неготина до Смедерева, тзв. дунавском магистралом. Лепота Ђердапске клисуре или морска разливеност Дунава код Голупца успели су да прикрију разочарање што је, и поред недавног помпезног отварања обновљене тврђаве у њу улаз забрањен из „техничких разлога“ па се туристи фотографишу искључиво с каменим здањем као далеком позадином. Слична судбина може туристу задесити и код тврђаве у Раму, која се обнавља захваљујући новцу Турске и њених неимара. Али, ако стигнете до Рама у поподневним сатима, када су грађевински шефови већ отишли на одмор, машала, лако се ми договоримо с негдањим окупаторима око уласка у тврђу.

        Милић Миљеновић

Пише:
Пошаљите коментар