Пречистач отпадних вода чека дозволу за пробни рад
ВРБАС: Једна од највећих инвестиција Европске уније у Србији је изградња Централног постројења, пречистача отпадних вода у Врбасу вредна 20 милиона евра.
Како је 70-их и 80-их година индустрија у Врбасу напредовала, али занемаривала заштиту животне средине, и отпадне материје испуштала немарно у Велики бачки канал, он се данас сматра црном тачком Европе, најзагађенијим водотоком.
Управо зато Европска делегација уложила је новац, а наша држава омогућила изградњу приступних путева, довода гаса до црпне станице, која се састоји од неколико базена у којима се вода одваја од песка, муља, отпадних материја и пречишћена враћа у канал. Међутим, пречистач још увек није у функцији и очекује се да ће до краја године бити предат локалној самоуправи Врбаса и Куле на управљање, кроз заједничку сарадњу две општине.
Вршилац дужности и човек задужен за пречистач који су основали Кула и Врбас Ранко Митровић нам појашњава да главни вод иде од Црвенке, преко Куле, Врбаса и доводи санитарне, индустријске или било какве употребљене воде до постројења у ком се воде прерађују и чисте упуштају у канал.
На почетку постројења ради се предтретман вода из Врбаса и Куле и иду на крупну решетку, затим фине решетке за ситнији отпад и вода отиче у базене у којима се одваја песак и масноће, такозвани песколов и масколов, након којих се отпад смешта у контејнере који се одвозе на депонију. Следи биолошки третман који се одвија у посебним базенима, а дигестор раздваја линију муља и у наредном постројењу у низу производиће се биогас.
- Секундарни муљ се одваја у угушћивач и из њега наставља у дигестор, у ком се даље прави биогас, док се примарни муљ одваја у други угушћивач, а након дигестора одвија се дехидрација муља и он се одлаже у контејнере и носи на депонију - каже Ранко Митровић и додаје да постројење садржи и складиште гаса од ког ће се производити и електрична енергија, док се сада производи само топлотна.
Циљ функционисања пречистача је свакако побољшање здравствених и санитарних услова живота становника у насељима општина Врбаса и Куле. С друге стране, Европа је уложила новац у пречистач како би заштитила сам дунавски слив и реку Дунав, а почетком рада овог постројења требали би да се елиминишу индустријски загађивачи и санитарне воде које иду из Црвенке, Куле и Врбаса у Велики бачки канал. Кад се све то елиминише, створиће се услови да канал опет буде чист. На крају, све то води до остварења једног великог пројекта заштите животне средине која је код нас, нажалост, урнисана.
Постројење садржи и лабораторију у којој се ради анализа муља и воде, али и велику контролну талбу, пошто је цело постројење аутоматизовано и за којим радници воде рачуна о параметрима, као и да се цео процес одвија у савршеном реду.
Чека се линија муља
Пречистач отпадних вода прерађује 30.000 кубика дневно. Постројење је и физички ограђено, објашњава Ранко, остало је још да се уради проба линије муља и да се пречистач стави у функцију као целина. Линија воде функционише већ годину дана.
- Потребно је још да комисија за технички пријем да дозволу за пробни рад, а затим и употребну дозволу. Када је реч о биолошком третману користи се и слободни пад, све је направљено да функционише беспрекорно, иако није реч о једноставним процесима - каже Митровић.
Након постројења екипа „Дневника” обишла је и место на ком је Велики бачки канал највише загађен, а то је код фабрике „Витал“, где је канал толико узак да не може ни чамац да прође.
- Од бране према Србобрану у дужини од око шест километара је канал у загађеном стању и на том делу је неопходно да се канал ревитализује- каже Ранко Митровић. -Индустрије ће морати да изграде своје пречистаче у којима ће радити prеthodni третман и воду одређеног квалитета упућивати у канал.
Маша Стакић