Врата вртића „Пинокио” у Бегечу увек отворена
У Бегечу је некада постојао вртић у оквиру школе, а учитељице пред пензијом преузимале су улогу васпитачица, радећи са најмлађом децом.
Међутим, како се Бегеч развијао, данашњи вртић “Пинокио” наменски је изграђен 1972. године, када су постојале свега две васпитне групе, односно једна на српском, а друга на словачком језику.
- Данас имамо две јаслене и четири васпитне групе све на српском језику и у просеку се упише од 150 до 165 деце - рекла је главна васпитачица вртића “Пинокио” у Бегечу Верона Веселинов. - Увек гледамо да упишемо сву децу по конкурсу, чак и ако нису прошла на листи, јер желимо да изађемо свим родитељима у сусрет, како не би морали да их возе за град. Упис траје током целе године, тако да број уписане деце у септембру не буде исти као на крају радне године, али ниједно дете не остане без места у некој од група. Увек их се упише више од планираних капацитета.
Према њеним речима, васпитне групе су мешовите, односно чине их деца различитих нација попут албанске, словачке, мађарске и ромске. Сва деца углавном знају српски, те није било потребе формирати различите језичке групе, док неки родитељи желе да им деца уче српски јер живе ту, а не знају, те у складу са тим циљано и упишу децу у бегечки вртић.
- Имамо петоро предшколске деце која долазе из Бангладеша организованим превозом, заједно са основцима, јер смо инсистирали на томе да се она описмене и да им се пружи адекватан васпитно - образовни рад - каже Верона Веселинов. - Одлично су се уклопили, а деца уз децу све лакше савладају, тако да и они који не знају најбоље српски, врло брзо успеју да га усвоје и науче.
Како каже, сваке године се упишу и деца са посебним потребама по систему инклузије, па је тако и ове године у вртићу присутно једно дете. Уз помоћ другара, васпитача и осталог стручног кадра, они се лако уклопе и заинтересују да раде у колективу.
- Имамо одличну сарадњу са ШОСО “Милан Петровић” који нам доделе логопеда и дефектолога, те заједничком сарадњом дођемо до жељених резултата у раду - рекла је Верона Веселинов. - Са инклузивном децом се ради индивидуално или у групи, када сви заједно решавамо одређене задатке. Судећи по искуству и причи других колега и сарадника који раде у градским срединама, по њеном мишљењу, пуно је лакше радити у мањој средини. Деца су мирнија и више упућена у традиционалне и културне вредности, али и обичаје.
- Окружење је природније и имају више простора за игру, те су физички и способнија, ипак је сеоска средина симбол слободе и пространства - каже наша саговорница. - Често правимо излете по селу и водимо их на салаше у околини, а посетимо и пони фарму која постоји у Бегечу.
Осим тога, често организују дружења и са најстаријим суграђанима у Дому пензионера, али и са удружењима жена “Јефимија” и “Бели лабуд”. Родитељи су увек расположени за сарадњу и када год треба нешто да се уради, помогне или обезбедити, радо то чине и учествују у свим активностима.
И. Миклоши
Фото: С. Шушњевић
Пројекат "Приградска насеља Новог Сада" је суфинансиран од стране Града Новог Сада, а ставови изнети у подржаном пројекту нужно не изражавају ставове органа који је доделио средства.