Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Медицинари у ланцу заштите деце од злостављања и занемаривања

25.12.2018. 11:55 11:57
Пише:
Фото: pixabay.com

НОВИ САД: Злостављање деце представља глобални проблем у области јавног здравља.

Сви поступци којима се угрожава или нарушава физички, психички и морални интегритет личности детета представљају повреду права детета садржаних у Конвенцији Уједињених нација о правима детета, а посебно је значајан члан 19. Конвенције, који захтева заштиту деце од свих облика физичког или менталног насиља.

- Посебни протокол система здравствене заштите за заштиту деце од злостављања и занемаривања намењен је здравственим радницима и здравственим сарадницима ангажованим у здравственој заштити деце, на свим нивоима, у јавном, приватном и невладином сектору, здравственим установама у јавној и приватној својини, приватној пракси, другим правним лицима за које је посебним законом утврђено да обављају и послове здравствене заштите, као и институцијама, организацијама, удружењима и фондовима у области здравствене заштите - наводи се у Протоколу и додаје како је први протокол донесен и усвојен 2009.

Посебни протокол односи се на сву децу у систему здравствене заштите, без дискриминације, односно без обзира на породични статус, етничко порекло и било које друге карактеристике детета, односно расу, боју коже, пол, језик, вероисповест, менталне, физичке или друге специфичности детета.

Злостављање је сваки облик физичког (телесног) и/или емоционалног злостављања, сексуалног злостављања, занемаривања и немарног поступања или искоришћавања детета (експлоатација), што резултира стварном или потенцијалном опасношћу за дететово здравље, преживљавање, развој или достојанство у контексту односа одговорности, поверења и моћи.

Занемаривање је пропуштање да се задовоље потребе детета у мери која значајно утиче на дететов физички и психолошки развој. Занемаривање није увек намерно и граница када почиње није увек потпуно јасна. Злостављање детета може се испољавати као физичко, сексуално,  емоционално (психолошко) и експлоатација детета.


Сумња зове Центар за социјални рад

Алгоритам поступака са злостављаним или занемареним дететом каже да здравствени радник или сарадник који сумња на злостављање или занемаривање детета обави дијагностику, медицинско збрињавање и документовање стања детета, потом обавештава Центар за социјални рад, полицију и јавног тужиоца у случају породичног насиља и када постоје основе за предузимање неодложне интервенције.

Консултација са Стручним тимом установе предвиђа план услуга и мера здравствене заштите у установи или ван ње и обавештавање Центра за социјални рад о закључцима консултација и пријаву Институту за јавно здравље.


Формирају се четири регионална тима за заштиту деце од злостављања и занемаривања: у Београду, Новом Саду, Крагујевцу и Нишу, чији су чланови еминентни стручњаци, посвећени раду с децом жртвама злостављања и занемаривања. Координатори регионалних тимова учествују у раду Посебне радне групе, а у свим регионима су задужени за координисање активности у области едукације и организације интерсекторске сарадње.

- Едукација здравствених радника и здравствених сарадника за примену Посебног протокола треба да омогући запосленим здравственим радницима и здравственим сарадницима да разумеју важност, неопходност и обавезност заштите деце од злостављања и занемаривања и да се информишу о процедури процеса заштите како би адекватно поступали у свом раду са децом наводи се у Протоколу.

Постоји Основна едукација, као и Виши ниво едукације, а он подразумева и едукацију о пријављивању сумње на злостављање и занемаривање заводу за јавно здравље, као и едукацију из области законске регулативе која се односи на злостављање и занемаривање деце и едукацију о међусекторској сарадњи у заштити деце од злостављања и занемаривања, као и о принципима Општег протокола о поступању и сарадњи институција, органа и организација у ситуацији насиља над женама у породици и у партнерским односима.

- Специјализована едукација треба да обухвати одређени број стручњака у здравству који ће стећи специјализована знања и вештине потребне за клинички рад са злостављаном и занемареном децом, психотерапијски третман детета, рад са породицом, судско-медицински преглед, форензички интервју и друго - каже се у Протоколу.

Чим се јави сумња на злостављање или занемаривање детета, треба да се предузме медицинско збрињавање и документовање повреда детета. Ако постоји могућност, повреде детета треба фотографисати, уз prеthodno информисање детета и родитеља/старатеља о разлогу овог поступка и уз добијање њихове писане сагласности.

Љ. Петровић

Пише:
Пошаљите коментар