Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Medicinari u lancu zaštite dece od zlostavljanja i zanemarivanja

25.12.2018. 11:55 11:57
Piše:
Foto: pixabay.com

NOVI SAD: Zlostavljanje dece predstavlja globalni problem u oblasti javnog zdravlja.

Svi postupci kojima se ugrožava ili narušava fizički, psihički i moralni integritet ličnosti deteta predstavljaju povredu prava deteta sadržanih u Konvenciji Ujedinjenih nacija o pravima deteta, a posebno je značajan član 19. Konvencije, koji zahteva zaštitu dece od svih oblika fizičkog ili mentalnog nasilja.

- Posebni protokol sistema zdravstvene zaštite za zaštitu dece od zlostavljanja i zanemarivanja namenjen je zdravstvenim radnicima i zdravstvenim saradnicima angažovanim u zdravstvenoj zaštiti dece, na svim nivoima, u javnom, privatnom i nevladinom sektoru, zdravstvenim ustanovama u javnoj i privatnoj svojini, privatnoj praksi, drugim pravnim licima za koje je posebnim zakonom utvrđeno da obavljaju i poslove zdravstvene zaštite, kao i institucijama, organizacijama, udruženjima i fondovima u oblasti zdravstvene zaštite - navodi se u Protokolu i dodaje kako je prvi protokol donesen i usvojen 2009.

Posebni protokol odnosi se na svu decu u sistemu zdravstvene zaštite, bez diskriminacije, odnosno bez obzira na porodični status, etničko poreklo i bilo koje druge karakteristike deteta, odnosno rasu, boju kože, pol, jezik, veroispovest, mentalne, fizičke ili druge specifičnosti deteta.

Zlostavljanje je svaki oblik fizičkog (telesnog) i/ili emocionalnog zlostavljanja, seksualnog zlostavljanja, zanemarivanja i nemarnog postupanja ili iskorišćavanja deteta (eksploatacija), što rezultira stvarnom ili potencijalnom opasnošću za detetovo zdravlje, preživljavanje, razvoj ili dostojanstvo u kontekstu odnosa odgovornosti, poverenja i moći.

Zanemarivanje je propuštanje da se zadovolje potrebe deteta u meri koja značajno utiče na detetov fizički i psihološki razvoj. Zanemarivanje nije uvek namerno i granica kada počinje nije uvek potpuno jasna. Zlostavljanje deteta može se ispoljavati kao fizičko, seksualno,  emocionalno (psihološko) i eksploatacija deteta.


Sumnja zove Centar za socijalni rad

Algoritam postupaka sa zlostavljanim ili zanemarenim detetom kaže da zdravstveni radnik ili saradnik koji sumnja na zlostavljanje ili zanemarivanje deteta obavi dijagnostiku, medicinsko zbrinjavanje i dokumentovanje stanja deteta, potom obaveštava Centar za socijalni rad, policiju i javnog tužioca u slučaju porodičnog nasilja i kada postoje osnove za preduzimanje neodložne intervencije.

Konsultacija sa Stručnim timom ustanove predviđa plan usluga i mera zdravstvene zaštite u ustanovi ili van nje i obaveštavanje Centra za socijalni rad o zaključcima konsultacija i prijavu Institutu za javno zdravlje.


Formiraju se četiri regionalna tima za zaštitu dece od zlostavljanja i zanemarivanja: u Beogradu, Novom Sadu, Kragujevcu i Nišu, čiji su članovi eminentni stručnjaci, posvećeni radu s decom žrtvama zlostavljanja i zanemarivanja. Koordinatori regionalnih timova učestvuju u radu Posebne radne grupe, a u svim regionima su zaduženi za koordinisanje aktivnosti u oblasti edukacije i organizacije intersektorske saradnje.

- Edukacija zdravstvenih radnika i zdravstvenih saradnika za primenu Posebnog protokola treba da omogući zaposlenim zdravstvenim radnicima i zdravstvenim saradnicima da razumeju važnost, neophodnost i obaveznost zaštite dece od zlostavljanja i zanemarivanja i da se informišu o proceduri procesa zaštite kako bi adekvatno postupali u svom radu sa decom navodi se u Protokolu.

Postoji Osnovna edukacija, kao i Viši nivo edukacije, a on podrazumeva i edukaciju o prijavljivanju sumnje na zlostavljanje i zanemarivanje zavodu za javno zdravlje, kao i edukaciju iz oblasti zakonske regulative koja se odnosi na zlostavljanje i zanemarivanje dece i edukaciju o međusektorskoj saradnji u zaštiti dece od zlostavljanja i zanemarivanja, kao i o principima Opšteg protokola o postupanju i saradnji institucija, organa i organizacija u situaciji nasilja nad ženama u porodici i u partnerskim odnosima.

- Specijalizovana edukacija treba da obuhvati određeni broj stručnjaka u zdravstvu koji će steći specijalizovana znanja i veštine potrebne za klinički rad sa zlostavljanom i zanemarenom decom, psihoterapijski tretman deteta, rad sa porodicom, sudsko-medicinski pregled, forenzički intervju i drugo - kaže se u Protokolu.

Čim se javi sumnja na zlostavljanje ili zanemarivanje deteta, treba da se preduzme medicinsko zbrinjavanje i dokumentovanje povreda deteta. Ako postoji mogućnost, povrede deteta treba fotografisati, uz prethodno informisanje deteta i roditelja/staratelja o razlogu ovog postupka i uz dobijanje njihove pisane saglasnosti.

LJ. Petrović

Piše:
Pošaljite komentar