Medicinari u lancu zaštite dece od zlostavljanja i zanemarivanja
NOVI SAD: Zlostavljanje dece predstavlja globalni problem u oblasti javnog zdravlja.
Svi postupci kojima se ugrožava ili narušava fizički, psihički i moralni integritet ličnosti deteta predstavljaju povredu prava deteta sadržanih u Konvenciji Ujedinjenih nacija o pravima deteta, a posebno je značajan član 19. Konvencije, koji zahteva zaštitu dece od svih oblika fizičkog ili mentalnog nasilja.
- Posebni protokol sistema zdravstvene zaštite za zaštitu dece od zlostavljanja i zanemarivanja namenjen je zdravstvenim radnicima i zdravstvenim saradnicima angažovanim u zdravstvenoj zaštiti dece, na svim nivoima, u javnom, privatnom i nevladinom sektoru, zdravstvenim ustanovama u javnoj i privatnoj svojini, privatnoj praksi, drugim pravnim licima za koje je posebnim zakonom utvrđeno da obavljaju i poslove zdravstvene zaštite, kao i institucijama, organizacijama, udruženjima i fondovima u oblasti zdravstvene zaštite - navodi se u Protokolu i dodaje kako je prvi protokol donesen i usvojen 2009.
Posebni protokol odnosi se na svu decu u sistemu zdravstvene zaštite, bez diskriminacije, odnosno bez obzira na porodični status, etničko poreklo i bilo koje druge karakteristike deteta, odnosno rasu, boju kože, pol, jezik, veroispovest, mentalne, fizičke ili druge specifičnosti deteta.
Zlostavljanje je svaki oblik fizičkog (telesnog) i/ili emocionalnog zlostavljanja, seksualnog zlostavljanja, zanemarivanja i nemarnog postupanja ili iskorišćavanja deteta (eksploatacija), što rezultira stvarnom ili potencijalnom opasnošću za detetovo zdravlje, preživljavanje, razvoj ili dostojanstvo u kontekstu odnosa odgovornosti, poverenja i moći.
Zanemarivanje je propuštanje da se zadovolje potrebe deteta u meri koja značajno utiče na detetov fizički i psihološki razvoj. Zanemarivanje nije uvek namerno i granica kada počinje nije uvek potpuno jasna. Zlostavljanje deteta može se ispoljavati kao fizičko, seksualno, emocionalno (psihološko) i eksploatacija deteta.
Algoritam postupaka sa zlostavljanim ili zanemarenim detetom kaže da zdravstveni radnik ili saradnik koji sumnja na zlostavljanje ili zanemarivanje deteta obavi dijagnostiku, medicinsko zbrinjavanje i dokumentovanje stanja deteta, potom obaveštava Centar za socijalni rad, policiju i javnog tužioca u slučaju porodičnog nasilja i kada postoje osnove za preduzimanje neodložne intervencije.
Konsultacija sa Stručnim timom ustanove predviđa plan usluga i mera zdravstvene zaštite u ustanovi ili van nje i obaveštavanje Centra za socijalni rad o zaključcima konsultacija i prijavu Institutu za javno zdravlje.
Formiraju se četiri regionalna tima za zaštitu dece od zlostavljanja i zanemarivanja: u Beogradu, Novom Sadu, Kragujevcu i Nišu, čiji su članovi eminentni stručnjaci, posvećeni radu s decom žrtvama zlostavljanja i zanemarivanja. Koordinatori regionalnih timova učestvuju u radu Posebne radne grupe, a u svim regionima su zaduženi za koordinisanje aktivnosti u oblasti edukacije i organizacije intersektorske saradnje.
- Edukacija zdravstvenih radnika i zdravstvenih saradnika za primenu Posebnog protokola treba da omogući zaposlenim zdravstvenim radnicima i zdravstvenim saradnicima da razumeju važnost, neophodnost i obaveznost zaštite dece od zlostavljanja i zanemarivanja i da se informišu o proceduri procesa zaštite kako bi adekvatno postupali u svom radu sa decom navodi se u Protokolu.
Postoji Osnovna edukacija, kao i Viši nivo edukacije, a on podrazumeva i edukaciju o prijavljivanju sumnje na zlostavljanje i zanemarivanje zavodu za javno zdravlje, kao i edukaciju iz oblasti zakonske regulative koja se odnosi na zlostavljanje i zanemarivanje dece i edukaciju o međusektorskoj saradnji u zaštiti dece od zlostavljanja i zanemarivanja, kao i o principima Opšteg protokola o postupanju i saradnji institucija, organa i organizacija u situaciji nasilja nad ženama u porodici i u partnerskim odnosima.
- Specijalizovana edukacija treba da obuhvati određeni broj stručnjaka u zdravstvu koji će steći specijalizovana znanja i veštine potrebne za klinički rad sa zlostavljanom i zanemarenom decom, psihoterapijski tretman deteta, rad sa porodicom, sudsko-medicinski pregled, forenzički intervju i drugo - kaže se u Protokolu.
Čim se javi sumnja na zlostavljanje ili zanemarivanje deteta, treba da se preduzme medicinsko zbrinjavanje i dokumentovanje povreda deteta. Ako postoji mogućnost, povrede deteta treba fotografisati, uz prethodno informisanje deteta i roditelja/staratelja o razlogu ovog postupka i uz dobijanje njihove pisane saglasnosti.
LJ. Petrović