Промене времена најчешће утичу на хроничне болеснике
БЕОГРАД: Нагле промене времена најчешће утичу на хроничне болеснике, речено је Танјугу у београдској Хитној помоћи чије су екипе ноћас имале 131 интервенцију од чега 15 на јавном месту, а помоћ лекара су највише тражили астматичари.
Најчешће код хроничних болесника, услед промена температуре, долази до погоршања општег стања, кажу и додају да болесници у таквим ситуацијама већ сами умеју да реагују, па неки пут повећају дозу лекова.
"Има и оних који нас позову да их саветујемо шта да ураде и наш савет им најчешће помогне, а ако не онда лекарска екипа дође на лице места", кажу у Хитној помоћи.Докторка Нада Мацура каже да су киша, пад барометарског притиска и пораст температуре у односу на prеthodnе дане допринели да хронични болесници затраже помоћ лекара у већем броју него иначе.
Основни савет за хроничне болеснике је, каже, да редовно узимају терапију и да у временским приликама какве су сада сачекају и из куће изађу око подне.Када је реч о срчаним болесницима, навела је да они више реагују на ветровито и хладно време.У РХМЗ-у кажу да се наоблачење и захлађење, које је у јутарњим сатима захватило северне крајеве Србије, до средине дана проширило на целу земљу условљавајући местимично слабу и умерену кишу.
"Пре наиласка хладне ваздушне масе дувао је јак јужни и југоисточни ветар, у јужном Банату са ударима олујне јачине (20 метара у секунди), у зони проласка хладног фронта био је јак, повремено олујни северозападни ветар са ударима у већини места од 13 до 17 метара у секунди", наводе у РХМЗ-у и додају да је у Београду температура пала за 9 степени.
Ваздушни притисак је од 10 до 16 сати порастао за 10 милибара што је, како кажу, значајни пораст притиска, условљен проласком хладног ваздуха.