Дармановић: Размена територија двосекли мач
ПОДГОРИЦА: Црногорски министар спољних послова Срђан Дармановић изјавио је да су односи између Црне Горе и Србије "добри, вероватно и најбољи од времена када су две државе постале независне", а поводом дијалога Београда и Приштине изнео тврдњу да је "евентуално решење које би се заснивало на размени територија двосекли мач".
РТЦГ преноси да је Дармановић у интервјуу подгоричком листу "Побједа" оценио да је "односе са Србијом, са црногорске стране, карактерисао увек отворен приступ и жеља да односи две земље константно напредују".
"Политика, међутим, није равна линија, нити увек рационална делатност, па је не ретко обележена вербалним и другим инцидентима", рекао је Дармановић.
Он је навео да се "у случају СПЦ и њихових великодостојника ради о континуитету негирања црногорске државе и нације и темељној антизападњачкој оријентацији".
Дармановић је изнео тврдњу да је "Црна Гора данас већ институционално део западног света (НАТО) и још више ће то бити у блиској будућности (ЕУ)".
О дијалогу Београда и Приштине, Дармановић је казао да се Црна Гора "увек са посебним сензибилитетом односила и према Србији и према Косову, уважавајући специфичност и осетљивост њихових међусобних односа".
"У том духу од почетка посматрамо и подржавамо дијалог Београда и Приштине. Ово стога што није ни у чијем интересу у региону претварање српско-косовских преговора у један замрзнути политички конфликт без могућности постизања обострано прихватљивог решења. Зато са разумевањем гледамо на све напоре преговарачких страна. Имамо, међутим, заједно са већином земаља у региону, и право на извесна питања и забринутости", навео је Дармановић.
Он је додао да "иако билатералне природе, то питање индиректно може имати утицај на све земље у окружењу".
"Евентуално решење које би се заснивало на размени територија је ''двосекли мач''. Могло би да има благотворно дејство по односе у региону уколико остане само издвојени билатерални случај, али би, исто тако, могло да произведе погубне ефекте ако отвори Пандорину кутију разних територијалних ''неправди'', незадовољених аспирација и националних или националистичких фрустрација како из даље, тако и ближе историје", мишљења је Дармановић.
Он је парафразирао некадашњег британског премијера Винстона Черчила рекавши да "код нас на Балкану обично производимо више историје и политике него што можемо да прогутамо, па је оправдана бојазан да тако можда не буде и у овом случају".
"Наши европски и атлантски пријатељи и савезници о томе имају убедљиво искуство из 1990-их и верујемо да ће га имати на уму", закључио је шеф црногорске дипломатије.