Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Вучић посетио фабрику за прераду меса Срем Шид

09.08.2018. 10:40 11:36
Пише:
Фото: Танјуг/Тања Валић

ШИД: Председник Србије Александар Вучић посетио је данас фабрику за прераду меса Срем Шид, као пример успешне приватизације из стечаја и фирме којој су захваљујући новом Споразуму о слободној трговини с Турском, отворена врата за тамошње тржиште.

Вучић је обишао погоне фабрике заједно са министром пољопривреде Браниславом Недимовићем 

Фабрика је из стечаја приватизована 25. априла ове године, а купио је конзорцијум фирми Агропапук из Кукујеваца и Индустрије меса Ђурђевић из Пећинаца.

Нови власници су уложили два милиона евра, запослили 130 радника и покренули производњу и већ у првом месецу рада извезли говеђе месо у Турску у вредности већој од милион евра.

До сада је у Срем Шиду обрађено месо 3.000 говеда и  реализован извоз у Турску вредан око 3,5 милиона евра.

Инвестиција је реализована у линију клања, адаптацију и реконструкцију комплетног објекта са инфрастрктуром, линијом за расецање и обрађу говеђег меса и линију за паковање говеђег меса.

Укупна инвестиција у фабрику, са куповином, биће око 3,5 милиона евра.

Са почетком извоза меса у Турску и отварањем Срем Ssida  цена живе ваге говеда је скочила са 1,9 евра по килограму до 2,45 евра односно скоро 30 одсто.

Те две фирме, чланице конзорцијума, су међу водећим компанијама у индустрији прераде меса, са око 800 запослених, а годиšње прераде више од 200.000 свиња и 20.000 говеда, уз обрт од око 80 милиона евра.

Због почетка рада фабрике Срем Шид, сточари су показали веће интересовање за повећање броја грла и останак на селу.

Одлука о куповини Срем Шида у стечају је донета након што је председник Вучић успоставио пословне и пријатељске везе Србије са Турском, што је фабрици из Шида "гарантовало" тржиште.

Како је раније најављено, према потписаном уговору до краја године ће у Турску отићи 4.000 тона говедине, а за следећу је већ договорено најмање 10.000 тона, у складу са Споразумом о слободној трговини са Турском.  

Срем Шид је основан 1919. године под именом Срем и био је гигант домаће индустрије меса, који је од 2001. године био у стечају.

Пре стечаја је у фабрици било запослено и до 2.000 људи.

Та фабрика је приватизована после 17 година и више неуспешних покушаја преузимања.

„Поносан сам што поново ради Срем Шид“

Вучић каже да је поносан што после 17 година поново ради фабрика за прераду меса Срем Шид, која упошљава 130 људи, и да се нада да ће у наредних пет година сточни фонд у Србији да се врати на ниво из 1989. године, а то је два милиона грла стоке. 



Он је рекао да је понос сремске индустрије, града Шида и целе Србије оживео захваљујући вредним рукама власника фирми Агропапук из Кукујеваца и Индустрије меса Ђурђевић из Пећинаца, али и добром уговору који Србија има са Турском о годисњем извозу 5.000 тона говеђег меса.



"Уз нашу малу помоћ, зног постизања уговора са Турском о извозу 5.000 тона говеђег меса, али пре свега вредним рукама власника Агропапука и Индустрије меса Ђурђевић ми смо успели да Срем Шид после 17 год обновимо, да фабрика данас прелепо изгледа, да има 130 запослених, биће још 20, 30 наредних дана", рекао је председник након обиласка фабрике.



Вучић каже да је задовољан и срећан што Срем Шид поново ради захваљујући добром уговору са Турском, захваљујући "вредним рукама двојице људи". 



"Ја сам им рекао само да се они не посвађају, да се види да и српски привредници могу да раде добро. Добиће и субвенције државе", нагласио је председник



Он је додао да ће министарство пољопривреде већ у следећем буџету предвидети више субвенција за товна говеда и музне краве и да је циљ да се у наредних пет година Србија врати сточни фонд на ниво који је имала 1989. године, око два милиона грла. 



"Данас имамо око милион грла. Уговори са Турском су огромна шанса. Ове године ћемо да испоручимо 5.000 тона говеђег меса у Турску", рекао је председник и додао да се иде на то да Србија са Турском добије квоту о извозу 10.000 тона говеђег меса.



Он је рекао да Србија настоји да улаже у сточарство што више и да ће ово бити добра сезона сто се тиче пољопривреде јер је пшеница добро родила.

Пише:
Пошаљите коментар