Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Vučić posetio fabriku za preradu mesa Srem Šid

09.08.2018. 10:40 11:36
Piše:
Foto: Tanjug/Tanja Valić

ŠID: Predsednik Srbije Aleksandar Vučić posetio je danas fabriku za preradu mesa Srem Šid, kao primer uspešne privatizacije iz stečaja i firme kojoj su zahvaljujući novom Sporazumu o slobodnoj trgovini s Turskom, otvorena vrata za tamošnje tržište.

Vučić je obišao pogone fabrike zajedno sa ministrom poljoprivrede Branislavom Nedimovićem 

Fabrika je iz stečaja privatizovana 25. aprila ove godine, a kupio je konzorcijum firmi Agropapuk iz Kukujevaca i Industrije mesa Đurđević iz Pećinaca.

Novi vlasnici su uložili dva miliona evra, zaposlili 130 radnika i pokrenuli proizvodnju i već u prvom mesecu rada izvezli goveđe meso u Tursku u vrednosti većoj od milion evra.

Do sada je u Srem Šidu obrađeno meso 3.000 goveda i  realizovan izvoz u Tursku vredan oko 3,5 miliona evra.

Investicija je realizovana u liniju klanja, adaptaciju i rekonstrukciju kompletnog objekta sa infrastrkturom, linijom za rasecanje i obrađu goveđeg mesa i liniju za pakovanje goveđeg mesa.

Ukupna investicija u fabriku, sa kupovinom, biće oko 3,5 miliona evra.

Sa početkom izvoza mesa u Tursku i otvaranjem Srem Ssida  cena žive vage goveda je skočila sa 1,9 evra po kilogramu do 2,45 evra odnosno skoro 30 odsto.

Te dve firme, članice konzorcijuma, su među vodećim kompanijama u industriji prerade mesa, sa oko 800 zaposlenih, a godišnje prerade više od 200.000 svinja i 20.000 goveda, uz obrt od oko 80 miliona evra.

Zbog početka rada fabrike Srem Šid, stočari su pokazali veće interesovanje za povećanje broja grla i ostanak na selu.

Odluka o kupovini Srem Šida u stečaju je doneta nakon što je predsednik Vučić uspostavio poslovne i prijateljske veze Srbije sa Turskom, što je fabrici iz Šida "garantovalo" tržište.

Kako je ranije najavljeno, prema potpisanom ugovoru do kraja godine će u Tursku otići 4.000 tona govedine, a za sledeću je već dogovoreno najmanje 10.000 tona, u skladu sa Sporazumom o slobodnoj trgovini sa Turskom.  

Srem Šid je osnovan 1919. godine pod imenom Srem i bio je gigant domaće industrije mesa, koji je od 2001. godine bio u stečaju.

Pre stečaja je u fabrici bilo zaposleno i do 2.000 ljudi.

Ta fabrika je privatizovana posle 17 godina i više neuspešnih pokušaja preuzimanja.

„Ponosan sam što ponovo radi Srem Šid“

Vučić kaže da je ponosan što posle 17 godina ponovo radi fabrika za preradu mesa Srem Šid, koja upošljava 130 ljudi, i da se nada da će u narednih pet godina stočni fond u Srbiji da se vrati na nivo iz 1989. godine, a to je dva miliona grla stoke. 



On je rekao da je ponos sremske industrije, grada Šida i cele Srbije oživeo zahvaljujući vrednim rukama vlasnika firmi Agropapuk iz Kukujevaca i Industrije mesa Đurđević iz Pećinaca, ali i dobrom ugovoru koji Srbija ima sa Turskom o godisnjem izvozu 5.000 tona goveđeg mesa.



"Uz našu malu pomoć, znog postizanja ugovora sa Turskom o izvozu 5.000 tona goveđeg mesa, ali pre svega vrednim rukama vlasnika Agropapuka i Industrije mesa Đurđević mi smo uspeli da Srem Šid posle 17 god obnovimo, da fabrika danas prelepo izgleda, da ima 130 zaposlenih, biće još 20, 30 narednih dana", rekao je predsednik nakon obilaska fabrike.



Vučić kaže da je zadovoljan i srećan što Srem Šid ponovo radi zahvaljujući dobrom ugovoru sa Turskom, zahvaljujući "vrednim rukama dvojice ljudi". 



"Ja sam im rekao samo da se oni ne posvađaju, da se vidi da i srpski privrednici mogu da rade dobro. Dobiće i subvencije države", naglasio je predsednik



On je dodao da će ministarstvo poljoprivrede već u sledećem budžetu predvideti više subvencija za tovna goveda i muzne krave i da je cilj da se u narednih pet godina Srbija vrati stočni fond na nivo koji je imala 1989. godine, oko dva miliona grla. 



"Danas imamo oko milion grla. Ugovori sa Turskom su ogromna šansa. Ove godine ćemo da isporučimo 5.000 tona goveđeg mesa u Tursku", rekao je predsednik i dodao da se ide na to da Srbija sa Turskom dobije kvotu o izvozu 10.000 tona goveđeg mesa.



On je rekao da Srbija nastoji da ulaže u stočarstvo što više i da će ovo biti dobra sezona sto se tiče poljoprivrede jer je pšenica dobro rodila.

Piše:
Pošaljite komentar