Сомбор обележио 23. годишњицу српског егзодуса
СОМБОР: Као град који је током ратова на подручју некадашње СФРЈ прихватио скоро 25.000 Срба из Хрватске и из Босне и Херцеговине, прогнаних „огњем и мачем“ са њихових вековних простора, у највећем етничком чишћењу у Европи након Другог светског рата - агресији хрватске војске на тадашњу Републику Српску Крајину, Сомбор је примерено обележио ову несрећну годишњицу.
Полагањем венца на Споменик жртвама ратова од 1990. до 1999. године у Парку хероја је обележена 23. годишњица „Олује“ и истовремено одата жртвама те пошта страдалима у тој акцији.
Венац је, тачно у подне, на споменик положио заменик градоначелнице Антонио Ратковић, а у делегацији градских званичника су били и чланови Градског већа, након чега је у књигу жалости Ратковић записао:
- Дани од 4. до 9. августа 1995. године, када се одвијала „Олуја“ једна од најсуровијих војних акција према једном народу, у српској историји ће бити упамћени као дани велике туге и жалости за сав српски живаљ, а и очекујемо и за сав цивилизовани свет који свој идентитет и будућност гради на цивилизацијским тековинама: истини, правди и осуди злочина. Чином полагања цвећа на Споменик жртвама ратова 1990-1999. године, желимо да сачувамо од заборава сећање на један злочин и погром према Србима који су остали без својих домова на својим вековним огњиштима.
Четвртог августа навршило се тачно 23 године од хрватске војно-полицијске акције „Олуја“, током које је из својих домова протерано више од 200.000 крајишких Срба. Том приликом живот је изгубило или се води као нестало више од 2.000 људи, а сећање на десетине километара дугу колону оних који су у Србију стигли преко Босне и данас сведочи о најмасовнијем егзодусу на овим просторима.
М.Мћ